Drukuj
Nadrzędna kategoria: Święty Jacek Odrowąż
Kategoria: Ciekawostki
Odsłony: 3171

TURNIEJ ŚW. JACKA  

Gdyby Mistrzostwa Europy odbyły się w Strzelcach Opolskich, to wygrałaby reprezentacja Irlandii, a Polska znalazłaby się w półfinale.

W czwartek 31 maja już po raz 5 odbyły się Międzydiecezjalne Mistrzostwa Piłkarskie o Puchar św. Jacka, formułą przypominające Euro 2012. Na 3 boiskach Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego rywalizowały reprezentacje 16 szkół gimnazjalnych, średnich i wyższych metropolii górnośląskiej, (wykaz uczestników tutaj), której patronuje św. Jacek. Każda z drużyn występowała pod nazwą jednego z krajów uczestniczących w mistrzostwach Europy. Rozegrano w sumie 32 mecze w ciągu 7 godzin.
Zwyciężyła Irlandia, była reprezentowana przez Zespół Szkół Zawodowych w Zawadzkiem. Po bardzo wyrównanym bezbramkowym finale, w rzutach karnych wygrała z Francją, czyli Zespółem Szkół w Prószkowie 5-4. W meczu o 3 miejsce Niemcy (GZS Tułowice) pokonały po dogrywce Polskę (ZSZ Krapkowice) 3-1.
Szkoła  ZSZ  Zawadzkie grała w składzie:
Robert Ćwikliński, Michał Szostok, Dawid Cembolista, Jacek Gwóźdź, Adam Koj, Krystian Steinert, Patryk Szostok, Jakub Smyka, Daniel Nowak.  Opiekunem zwycięskiej drużyny był pan Marek Binkowski.

Turniej został zorganizowany wspólnie przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego w ramach projektu „EURO 2012 – w poszukiwaniu wartości”. Celem turnieju jest jak co roku integracja młodzieży poprzez sportową rywalizację w duchu fair play, wolnym od wulgaryzmów i agresji boiskowej, jak również propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy w naszym kraju.

 Podczas ceremonii otwarcia turnieju pierwszego kopnięcia piłki dokonał ks. abp Alfons Nossol. Wśród zaproszonych gości byli też obecni: Starosta Strzelecki – Józef Swaczyna, Wicestarosta Strzelecki – Waldemar Gaida, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Jan Bogusz, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Strzelce Opolskie – Józef Kampa. Prelekcję o św. Jacku – jako patronie piłkarzy wygłosił pan Zbigniew Borkowski z Gdańska – redaktor Portalu św. Jacka Odrowąża, główny sponsor nagród oraz przyjaciel szkoły. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar, a także nagrody rzeczowe w postaci koszulek i piłek z autografem kapitana reprezentacji Polski – Jakuba Błaszczykowskiego, które wręczał piłkarz Śląska Wrocław, reprezentant Polski – Waldemar Sobota.

Relacja z TV Opole tutaj (patrz 15 minuta filmu)

Św. Jacek został powołany na Patrona Piłkarzy

Relacje z poprzednich turniejów  można przeczytać po wpisaniu w wszukiwarkę powyżej słowa turniej.

Kliknij na zdjęcia a powiększą się

 

abp druzyny abp mlodz
glowka goscie bramkarz strzelec
gratulacje irlandia karne
pogon puchary podpis