Drogi Portalu.
chciałabym przekazać wszystkim czytelnikom stron Portalu kilka pięknych przykładów istnienia bardzo silnego kultu naszego polskiego świętego w Hiszpanii.

To z Sevilli, potężnej stolicy misjonarzy dominikańskich, bracia zabierali ze sobą do Argentyny,Ekwadoru,Peru,Venezueli,Hondurasui i Teksasu swego patrona, św.Jacynta/Hiacynta, którego dzieło budowy sprawiedliwego, pokojowego społecznie świata tak bardzo i im leżało na sercu.
Poglądy te znajdujemy w potężnym głosie dominikańskiego brata Antonio de Montesinos, który zabrzmiał w grudniu 1511 roku na wyspie Hispaniola (obecne Haiti i Republika Dominikany). W swoim dramatycznym kazaniu, które skierował do władz wyspy w imieniu małego zgromadzenia braci św.Dominika, wygłosił bardzo ostrą krytykę władz hiszpańskich ( wśród nich był admirał Diego Columbus) przedstawiając ich grzechy i przewinienia wobec ludności tubylczej Indian.
”Czemu ich tak prześladujecie i męczycie? Z jakiego nakazu i jakim prawem trzymacie Indian w tak okrutnych, nieludzkich warunkach, nie dając im pożywienia i nie dbając o nich w chorobie?” Z taką mocą i zaangażowaniem brzmieli kiedyś broniący sprawiedliwości społecznej Dominikanie, bracia od św.Dominika i św.Jacinta.
Innym bardzo silnym ośrodkiem katolicyzmu w Hiszpanii było miasto Toledo.To stąd pochodzi wizerunek św.Jacka,  zatytułowany San Jacinto de Polonia. Znajduje się w dominikańskim kościele św.Piotra Męczennika z Werony w Toledo, w latach 1620-1625. Ciekawostką jest fakt, iż autor tego wizerunku, wyśmienity malarz Juan Bautista Maino wzorujący się często na Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610),w tle polskiego świętego przekraczającego rzekę z Monstrancją i figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, przedstawił nie płonący Kijów ale buszujące ognie nad  LWOWEM !!! Warto też podkreślić przedstawioną przez hiszpańskiego malarza monumentalność postaci św.Jacinta.
Maino był dominikaninem i przez dłuższy okres czasu mieszkał w klasztorze św.Tomasza w Madrycie, gdzie znajdowała się kaplica św.Jacinta i gdzie w styczniu 1641 roku została pochowana matka malarza.
Innym wybitnym mistrzem tego okresu w Toledo był Grek Domenikos Theotokopoulos (1541-1614), znany pod przydomkiem el Greco, który nieco wcześniej bo w 1605 roku, również w Toledo, mieście będącym jednym z bastionów  Chrześcijaństwa Hiszpanii, namalował Wizję św.Hiacynta.
Na koniec przypomnę Cervantesa, którego poetycka sława zaczęła się od wiersza poświęconego polskiemu dominikaninowi a napisanego w 1595 roku dla dominikanów w Saragossie z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji brata Jacinto.
Znane mi są również bardzo ważne dowody na siłę kultu św.Jacinta w Valladolid, centrum naukowym Hiszpanii.
Te iberyjskie wieści o sile kultu św.Hiacynta potwierdzają stare i niestety prawdziwe powiedzenie mówiące nam że :Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie.

Z serdecznymi  pozdrowieniami ze słonecznej Kopenhagi.
Apolonia Halicka