Święty Jacek był aktywnym członkiem Zakonu Kaznodziejskiego (OP) i głównym twórcą polskiej prowincji tego Zakonu, współtwórcą miejsca, jakie zajmują Bracia Kaznodzieje  nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

 

W tym miejscu publikujemy informację na temat Zakonu Kaznodziejskiego - nazywanego Dominikanami , zarówno w czasach związanych bezpośrednio z naszym Patronem, jak i w chwili obecnej.

Zainteresowanych zachęcamy do publikowania tutaj własnych artykułów. W ten sposób poznając Zakon, lepiej poznamy św. Jacka.

Czytaj więcej: Bracia Kaznodzieje

Nieco informacji o Zakonie Braci Kaznodziejów (Ordo Fratrum Praedicatorum – OP) 

Czytaj więcej: Dominikanie

Nieco informacji o św. Dominiku - założycielu Zakonu Kaznodziejów.

Czytaj więcej: Święty Dominik

Ze świętym Jackiem związanych jest wiele miejsc, tak w Polsce, jak również na całym świecie.

Przede wszystkim rejestrujemy miejsca kultu w kościołach, kaplicach, ołtarzach, klasztorach, a także miejsca w których znajdują się pamiątki po nim takie: jak rzeźby, obrazy, inne przedmioty, zbieramy nazwy miejscowości, ulic, obiektów , szkół, instytucji, organizacji, itp. Każde z tych nich chcemy opisać, bo są świadectwem aktualnego lub dawnego kultu. Św. Jacek odmieniany jest w różnych transkrypcjach językowych, niemal pod każdą szerokością gegraficzną inaczej, odkrywanie tego faktu jest fascynujące i daje wiele radości i przezyć.

Dlatego w tym dziale staramy się ukazać "jackowe miejsca" wraz z ilustracjami i zdjęciami i adresem. Liczymy na pomoc i aktywny udział wszystkich, którzy znają takie miejsca  i powiadomią o tym portal. Ponadto, wystarczy się zarejestrować w naszym serwisie, aby mieć bieżącą  informacje o nowych odkryciach. Po nadesłaniu korespondencji w tej sprawie zawsze chętnie podajemy nazwisko autora. Mozolnie nanosimy te informacje na mapę w Google, aby umożliwić naszym czytelnikom podróże ze św. Jackiem. Szczególnie polecamy Polskę i Toskanię, Rzym i Kalifornię, wiele jest do zrobienia i mamy już pierwsze efekty, zobacz nasz dotychczasowy dorobek miejsca św. Jacka na mapie świata. Wydrukuj mapę i adresy i w drogę! Święty Jacku, prowadź!

Czytaj więcej: Miejsca kultu św. Jacka

Postaci św. Jacka oraz Jego biografii, dokonań i cudów nie można poznawać i analizować bez znajomości kontekstu historycznego - tak miejsc, jak i czasów, w których żył, pracował i nauczał na chwałę Pana Naszego.

Zamieszczamy tutaj przygotowaną informację historyczną, zachęcając jednocześnie zainteresowanych do publikacji artykułów pogłębiających wiedzę o XIII wieku, przez który to wiek przeszedł św. Jacek pozostawiając ślad widoczny z naszych czasów.

Czytaj więcej: Tło historyczne

Nie odnaleziono żadnej korespondencji pisanej ręką św. Jacka, liczne jego listy, może zalegają w archiwach Stolicy Apostolskiej?
Stawiamy tezę, że ważna korespondencja, którą pisał i wysyłał do Watykanu była zapewne szyfrowana i jeśli nawet się zachowała w archiwach, to jest dzisiaj nie do odczytania.

Św. Jacek siał ziarno Ewangelii i nie patrzył, kto będzie żniwował. Teksty o nim są rozproszone po całym świecie. Jest wielu badaczy żywota św. Jacka i wiele dokumentów na Jego temat.
W zakładce historiografia staramy się przedstawić rejestrację danych o naszym patronie w nowoczesny sposób zbierając je do interaktywnego arkusza. Informacje te wzięte są zarówno z dziejów  Jego życia jak i z czasów po śmierci. Nie oceniamy ich wartości historycznej. Korzystamy zarówno z publicznie dostępnych źródeł, jak również z informacji pochodzących od użytkowników tego serwisu. Jest to pierwsze kompendium wiedzy rozproszonej, do którego dodajemy wszystko co znajdujemy interesującego. Materiał ten jest zawsze roboczą wersją, są w nim więc w nim czasami i literówki i poważniejsze błędy. Jeśli je znajdziecie pokażcie nam  usuniemy> Prowadzimy kalendarium życia i kultu św. Jacka link tutaj.

Czytaj więcej: Biografia św. Jacka

Święty Jacek znany jest na całym świecie ze swojej pobożności oraz potęgi cudotwórcy.

Jego udokumentowane cuda obejmują zarówno te, które zrealizował za swojego żywota, jak również takie, które nastąpiły w momencie lub zaraz po Jego śmierci (są zaznaczone znakiem + przed datą).

W tym miejscu prezentujemy zarówno streszczenie cudów opisanych w żywocie św. Jacka przez Lektora Stanisława w XIV wieku, jak również współczesne, wysłuchane przez Niego efekty modlitw zgłaszane przez zarejestrowanych użytkowników tego serwisu. Jak również, kontynuacja spisanych cudów z lat 1488-1500 na podstawie tłumaczenia i opracowania Anny Zajchowskiej. 

Każdy, kto wie więcej na temat cudów sprawionych przez św. Jacka lub doświadczył osobiście Jego wsparcia - proszony jest o zgłaszanie informacji na ten temat.

W tym celu wystarczy się zarejestrować.

Czytaj więcej: Cuda św. Jacka i świadectwa

Święty Jacek już w XIII wieku otoczony był kultem - nie tylko w Polsce, ale również w całym chrześcijańskim świecie.

Dlatego jest wiele modlitw do naszego patrona, zarówno starych jak i współczesnych, zarówno w języku polskim jak i w łacinie i innych językach nowożytnych.

Poniżej publikujemy takie które są nam znane, również dzięki nadsyłanym przez Was tekstom. Prosimy wszystkich o publikowanie w tym miejscu znanych Wam modlitw do św. Jacka, których tutaj brakuje. Wystarczy w tej sprawie się zarejestrować.

Czytaj więcej: Modlitwy do św. Jacka

Tu jest miejsce na wszystkie ciekawe informacje, którymi chcemy sie podzielić z internautami Wybierz poniżej tytuł nowiny, by ją przeczytać lub przyślij swoją, jak coś znalazłeś

Czytaj więcej: Nowiny

Najnowsze wieści na temat św. Jacka, a także naszej strony.
W tym również nowiny nadsyłane przez zarejestrowanych użytkowników tego serwisu.

Czytaj więcej: Nowości

W tym miejscu publikujemy informacje o książkach na temat św. Jacka, dostępnych w wydawnictwie Księgarnia św. Jacka w Katowicach oraz inne dostępne na rynku wydawniczym pozycje. Ten link zaprowadzi cię do naszych źródeł o św. Jacku (tutaj)

Czytaj więcej: Księgarnia św. Jacka

Wybierz z poniższego wykazu temat - pytanie, aby przeczytać objaśnienie.
Jeśli masz problem, wątpliwości, pytanie, skontaktuj się z nami, postaramy się odpowiedzieć.

Czytaj więcej: Wyjaśnienia

Poniżej najczęściej zadawane pytania na temat tego serwisu i odpowiedzi na nie.

Czytaj więcej: Wyjaśnienia