Cuda św. Jacka i świadectwa

Święty Jacek znany jest na całym świecie ze swojej pobożności oraz potęgi cudotwórcy.

Jego udokumentowane cuda obejmują zarówno te, które zrealizował za swojego żywota, jak również takie, które nastąpiły w momencie lub zaraz po Jego śmierci (są zaznaczone znakiem + przed datą).

W tym miejscu prezentujemy zarówno streszczenie cudów opisanych w żywocie św. Jacka przez Lektora Stanisława w XIV wieku, jak również współczesne, wysłuchane przez Niego efekty modlitw zgłaszane przez zarejestrowanych użytkowników tego serwisu. Jak również, kontynuacja spisanych cudów z lat 1488-1500 na podstawie tłumaczenia i opracowania Anny Zajchowskiej. 

Każdy, kto wie więcej na temat cudów sprawionych przez św. Jacka lub doświadczył osobiście Jego wsparcia - proszony jest o zgłaszanie informacji na ten temat.

W tym celu wystarczy się zarejestrować.

Opowiada Marcie Paluch o. Tomasz Gałuszka OP w Gazecie Krakowskiej. Oryginał z 2013 r  tutaj

Dorosłemu człowiekowi, katolikowi, trudno uwierzyć , że średniowieczny święty, który nie pozostawił ani jednego słowa napisanego własną ręką, a rzeczy napisane o nim po śmierci nie są należycie uporządkowane, że ten święty może teraz komuś zaimponować? A jednak imponuje; wzorem do naśladowania i obecnością wśród tych , którzy go potrzebują!

Było to we wsi Kościelec koło Krakowa dnia 19 lipca roku Pańskiego 1238.

Pola wokół wsi złociły się dorodnym zbożem. Wiosną, jak tylko mróz uwolnił grudę wszyscy ciężko pracowali

Cud Eucharystyczny  w Sanktuarium św. Jcka  w Legnicy był niezwykłym wydarzeniem w 2013 roku. Kontekst związany z trwającą misją sw. Jcka opisaliśmy w artykule czytaj tutaj. Legniczanie przed Świętami Bożego Narodzenia 2018 r. postanowili ofiarować Chrystusowi wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu o tym tutaj . Kroniki odnotowują na przestrzeni wieków kilka takich zjawisk w Polsce (o tym tutaj)

Większość ludzi wie, że cuda się zdarzają, ale najczęściej nie im. Najprostsza definicja cudu mówi, że jest to zdarzenie paranormalne, nie posiadające naukowego wytłumaczenia. Rozważania na temat cudów komplikują się, jeśli sami doświadczamy działania nadzwyczajnego. Ludziom wierzącym w Boga łatwiej rozpoznać takie zdarzenie bo przypisują je Łasce Bożej. Natomiast, jeśli człowiek nie grzeszący pychą doznaje takiej Łaski, to zadaje sobie pytanie….Dlaczego to ja Panie? W opisanej poniżej takiej sytuacji, nagle się znalazłem i mam problem z odpowiedzią.