KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 2010-02-23, ostatnia aktualizacja 2010-02-23 08:30

O dwóch chorągwiach z kanonizacji św. Jacka Odrowąża piszą dziś w,,L'Osservatore Romano" dwaj wybitni znawcy przedmiotu: doktor Roberto Fusco i ksiądz dr Arkadiusz Nocoń.

Swój artykuł na temat odkrycia, dokonanego 10 grudnia w krakowskim klasztorze dominikanów przez młodego tamtejszego konserwatora Marcina Cibę, poprzedzają oni uwagą:,,Nie często się zdarza, że życzenie wyrażone w pracy na temat poszukiwań ikonograficznych znajdzie pełną i dokładną realizację".

 

 

Autorzy przypominają czytelnikom watykańskiego dziennika, że św. Jacek Odrowąż jest jedynym Polakiem uwiecznionym wśród rzeźb przedstawiających świętych na kolumnadzie wokół Placu św. Piotra. Św. Jacek Odrowąż urodził się w 1183 r. w szlacheckiej rodzinie na zamku w Kamieniu Śląskim. Po studiach na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii w 1221 r. wraz z bł. Czesławem przyjął habit dominikański z rąk św. Dominika w rzymskim klasztorze św. Sabiny. Wkrótce potem założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, jak brzmi pełna nazwa dominikanów, wysłał go do Polski. Po powrocie z Rzymu św. Jacek założył klasztory dominikańskie w Gdańsku, Chełmie, Elblągu, Toruniu, a także w Rydze, Dorpacie i Królewcu. Apostołował także na Rusi, zakładając klasztory w Kijowie i Haliczu. Zmarł 15 sierpnia 1257 r. w Krakowie. W 1594 r. papież Klemens VIII kanonizował go. Jest patronem archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej, a także Krakowa, Kijowa i Wrocławia.

 PS. Całego oryginalnego artykułu nie udało mi się jeszcze namierzyć …

Bożena Ptaś

Pani Bożeno w godzinę po opublikowaniu otrzymaliśmy e-mail od ks. Arkadiusza Wuwera link do artykułu i zrobiliśmy kopię, na przedruk na portal musimy uzyskać zgodę.