W naszych czasach, dla poszerzenia wiedzy o kulcie św. Jacka, każda - nawet najdrobniejsza informacja jest cenna. Portal to macierz (matrix), różnych informacji i m.in w tym celu został stworzony w wirtualnej przestrzeni. Św. Jacek umie zagonić mnie do zbierania bitów nawet tych najdrobiejszych i rozproszomych.
Wczoraj, wiatr wiejący za oknami domu  nie pozwalał mi zasnąć , było już po północy, kiedy postanowiłem przestać  walczyć z bezsennością. Wstałem z łóżka, podszedłem do biblioteki domowej, aby znaleźć coś do czytania, wzrok padł na  grzbiet książki ze słowami: wstańcie,  chodźmy  - ledwo przeczytałem po ciemku. Pasuje do mnie pomyślałem. Już wstałem, teraz sobie pochodzę, może łatwiej zasnę. Nie zasnąłem!

Kiedy wyjąłem ją z półki i przysuwając do oczu  okładkę ujrzałem  zdjęcie papieża opartego na krzyżu ,  we fioletowych szatach. Zdumiałem się: „Wstańcie, chodźmy” autor  Jan Paweł II. Wyd. św. Stanisława BM. Kraków 2004. Co za przypadek, mój Boże, ale przecież tego wielkiego wołania Jana Pawła II nie mogę czytać do poduszki, zaraz sięgnąłem więc po inną książkę, „ Historia nazw miejscowości w Gminie Żukowo” – to bardziej stosowna pozycja na rolę usypiacza. Zaraz, zaraz , przecież nie ma przypadków, sprawdzę czy u  Papieża, nie ma czegoś o św. Jacku. Pobieżne kartkowanie przyniosło rezultat - jest rozdział : „Święci Krakowscy” str. 149 i o św. Jacku, a w nim Jan Paweł II tak pisze:
Cyt. ”Z krakowskich świętych wspominam także św. Jacka Odrowąża: wielki święty krakowski. Jego relikwie spoczywają w kościele dominikanów. Nieraz tam chodziłem, do tego sanktuarium. Św. Jacek był wielkim misjonarzem : z Gdańska wyruszył na wschód , aż do Kijowa".

Znajduję św. Jacka na różnych kontynentach, w różnych miastach i miejscach, teraz we własnej bibliotece. Położyłem ją tutaj siedem lat temu, zanim spotkałem św. Jacka.
Portal, będzie poszukiwał cytatów z Jana Pawła II o św. Jacku lub wspomień, opracowań potwierdzających bliskość i podobieństwo tych wielkich postaci.
O ewangelizowaniu Polski przez św. Jacka i bierzmowaniu jej przez bł. Jana Pawła II.   czytaj tutaj