Dzisiaj  prezentujemy obrazek przedstawiający św. Jacka jako Patrona Polski i jednocześnie Apostoła Słowian. Został on wydany w 1957 roku z okazji obchodów rocznicy 700 lecia śmierci św. Jacka i Jego "narodzin dla nieba". Na obrazku widzimy św. Jacka z figurą podobną do figury Matki Bożej "Jackowej"z Krakowa. Jest to miniaturowa fotografia barokowej polichromii umieszczonej na sklepieniu w zakrystii dominikańskiego kościoła św. Trójcy w Krakowie.Tą piękną polichromię można zobaczyć w panoramie 360 zamieszczonej na stronie Dominikanów w Krakowie tutaj. Zdjęcia obrazka zamieściliśmy w dalszej treści naszego artykułu.

W naszych wczesniejszych publikacjach pokazaliśmy już stary srebrny medalik ze św. Jackiem jako Apostołem Polski tutaj i starą kartkę pocztową, pochodzącą  z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych przedstawiającą obraz z Krakowa "Wizja  św Jacka", na której określono Go Patronem Polski tutaj.
Kartki, medaliki i obrazki są świadectwem uznania przez Kościół pozycji św. Jacka na czele świętych narodowych zarówno przed II wojną światową, jak też w okresie późniejszym już powojennym. Przypominamy przy tej okazji interesujący artykuł ks. Arkadiusza Noconia "O dziejach ustanowienia św Jacka głównym Patronem Polski"  tutaj.

altobrazek2 św Jacek Patron Polski rewers