Święty Jacek, wspominany jest na strzeleckiej ziemi w bardzo nietypowy sposób, bowiem poprzez najbardziej popularną dyscyplinę sportową jaką jest piłka nożna. Coroczne turnieje szkół są formą uczczenia i wyrażenia wdzięczności św. Jackowi. Dziękuję panu Adamowi Kała za długoletnie trwanie przy swojej idei. O zaangażowaniu Pana Adama i wspaniałym świadectwie obecności św. Jacka w jego życiu poczytaj tutaj
Link do zdjęć z Turnieju tutaj, link do sprawozdania na "Strzelce 360", na radio DoXa
Po wpisaniu słowa turniej w wyszukiwarkę strony, poprzednie relacje.

 Wyniki pobierz PDF
Relacja. Turniej o Puchar św. Jacka w formule Ligi Narodów

W środę 22 czerwca 2022 roku po raz trzynasty na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzelcach Opolskich odbył się Międzydiecezjalny Turniej Piłkarski o Puchar św. Jacka. Święty Jacek, patron Metropolii Górnośląskiej pochodzący z pobliskiego Kamienia Śląskiego i należący do grona najbardziej znanych w świecie polskich świętych, wspominany jest na strzeleckiej ziemi w bardzo nietypowy sposób, bowiem poprzez najbardziej popularną dyscyplinę sportową jaką jest piłka nożna. Coroczne turnieje szkół są formą uczczenia i wyrażenia wdzięczności św. Jackowi, który jak do tej pory jest jedynym kanonizowanym świętym pochodzącym ze Śląska – naszej małej ojczyzny.
Tegoroczna 13 edycja Turnieju św. Jacka swą formułą nawiązywała do rozgrywek Piłkarskiej Ligi Narodów, której meczami żyliśmy nie tak dawno. W Turnieju wystąpiło 16 zespołów szkolnych, pochodzących z 3 diecezji: gliwickiej, katowickiej i opolskiej. Rywalizowali o 2 oddzielne puchary w 2 kategoriach wiekowych: 8 szkół podstawowych oraz 8 szkół ponadpodstawowych. Każda z występujących drużyn w wyniku losowania została jedną z reprezentacji narodowych występujących w Dywizji A tegorocznej edycji Ligi Narodów. Podczas Turnieju rozegrano 40 meczów w dwóch fazach: grupowej i pucharowej. Każda z drużyn zagrała w sumie 5 meczów, po 16 minut, czyli razem około 90 minut.
Strzelono 166 bramek, w kategorii szkół podstawowych – 98 goli, a w kategorii szkół ponadpodstawowych - 68. Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju został Kacper Kucharski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich, który zdobył 9 bramek, najlepszym bramkarzem był Piotr Borecki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich, który stracił tylko jednego gola. Najbardziej wartościowymi piłkarzami w poszczególnych kategoriach zostali uznani: Mateusz Aleksy (MSP 13 Piekary Śląskie) – w kategorii szkół podstawowych oraz Patryk Kałka (CKZIU Strzelce Opolskie) – w kategorii szkół ponadpodstawowych.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 w Piekarach Śląskich, będąca Czechami, a w kategorii szkół ponadpodstawowych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ze Strzelec Opolskich, które występowało jako reprezentacja Niemiec.
Po raz pierwszy Międzydiecezjalny Turniej Piłkarski o Puchar św. Jacka odbył się 14 kwietnia 2008 roku. Wówczas w tym turnieju wzięły udział 4 drużyny: 2 seminaria duchowne z Katowic i Opola oraz 2 szkoły ponadgimnazjalne z Rydułtów i Strzelec Opolskich. Głównym celem, który co roku przyświeca turniejowi jest przede wszystkim integracja dzieci i młodzieży z diecezji, którym patronuje św. Jacek poprzez radosny futbol i zdrową rywalizację w duchu fair play, wolną od wulgaryzmów i agresji boiskowej. Chodzi też o promowanie dobrych wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem.
Chcemy z serca podziękować wszystkim tym, którzy na różne sposoby włączyli się w organizację tego dzieła, przede wszystkim uczniom i nauczycielom - głównego organizatora tego przedsięwzięcia czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Z roku na rok Turniej św. Jacka zyskuje na popularności i jednocześnie na atrakcyjności dzięki dobrej współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami, między innymi z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Strzelcach Opolskich, Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Kapelanem Sportu Diecezji Opolskiej, szkołami, władzami samorządowymi, parafiami, firmami sponsorującymi nagrody, mediami patronującymi z Portalem Internetowym św. Jacka na czele.