Wszystkim Jackom i "Jackowym" parafianom życzymy przy tej okazji dalszej opieki i wstawiennictwa naszego patrona i zapraszamy do żeglowania po naszej stronie zawierającej ponad 1000 artykułów . Dziękuję za świadectwa zainteresowania na www. WhatsApp i fB.
Zapraszam do przesłania korespondencji, jeśli wpływa on w jakiś sposób na życie solenizantów
Szczególne życzenia za obecność i wsparcie dla portalu.dla:  Pana Jacka Osiewała, ks. Jacka Macki z Włoch, o.Jacka Twaroga z Argentyny który wystarał się o relikwie św. Jacka. czytaj tutaj

Pamiętajmy, że kult świętych to kult Boga w Trójcy Przenajświętszej , Jemu Chwała i Cześć i Dziękczynienie.
Święty Jacek Odrowąż odszedł do Pana w dniu 15 sierpnia 1257r. O historii tego święta tutaj
Ponieważ dzień 15 sierpnia jest wielkim świętem kościelnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wspomnienie św. Jacka Odrowąża ustalono na dzień 17 sierpnia, gdy już kończą się żniwa. Ludowe porzekadło głosi : po przednówkowym głodzie przychodzi św. Jacek z (obfitymi) pierogami. Dzień 17 sierpnia jest szczególnym dniem dla wszystkich parafii pod wezwaniem tego świętego .

A oto co wiemy o imieniu Jacek w prezencie dla Jacków
Imię Jacek zostało rozpowszechnione w Polsce za sprawą kultu św. Jacka Odrowąża.
Jacek w najstarszych źródłach pisano w zdrobniałej formie: Iacco (Janko) lub Jazecho (Jaśko). Imię świętego dobrowolnie przetłumaczył hagiograf nadając mu formę forme bardziej nadająca się do mistycznej interpretacji, pochodzącą od imienia jednego z rzymskich męczenników z wczesnego okresu chrześcijaństwa Hyacinthus (Hiacynt), współcześnie Jacek
W mitologii greckiej Hyakinthos (Hiacynt) był pięknym synem Amyklesa i Diomede. Młodzieniec ten był ulubieńcem Apollina i Zefira. Hyakinthos darzył jednak wiekszą sympatią Apollina. Zazdrosny Zefir, podczas igrzysk podmuchem wiatru skierował w Hyakintosa rzucony przez Apollina dysk, powodując tym śmierć młodzieńca. W miejscu zroszonym krwią zabitego wyrósł czerwony kwiat, nazwany hiacyntem.