Droga św. Jakuba, szlak z Małopolski zaczyna się w Sandomierzu. Jest tu kościół pw. św. Jakuba, z którym  związana jest geneza powstania naszego portalu.

W kościele pw. Sw. Jakuba w Sandomierzu zostałem zainspirowany,  do budowy portalu o św. Jacku. Historię spotkania z dominikanami od św. Jakuba opisałem we wspomnieniu o tamtej przygodzie. Czytaj tutaj. Ten kościół otrzymał św. Jacek i przeznaczył go na klasztor, jeden z pierwszych w Polsce. Tu również mieszkał, zapewne wielokrotnie się zatrzymywał w czasie licznych podróży. W tym miejscu zginął śmiercią męczeńską  bł. Sadok i bracia,  zamordowani przez Tatarów.

Otrzymaliśmy list od Pana Marka Łygasa, który publikujemy z prośbą o pomoc w sprawie z którą się poprzez portal zwraca do nas. Gratuluję Panu realizacji idei wytyczenia Drogi św. Jakuba ( Droga z Małopolski)  

List publikujemy poniżej

 

Dzień dobry. wytyczam i opiekuję się drogą św. Jakuba Sandomierz - Kraków - Santiago de Compostella i zbieram informacje na temat dominikanów, którzy zawsze byli powiązani z tymi szlakami. Mam tez w okolicy kilka klasztorów dominikańskich: Sandomierz, Tarnobrzeg czy podominikański Klimontów. Poszukuję "Mały atlas historii dominikanów polskich" jest to dodatek do "Studia nad historią dominikanów w Polsce" pod redakcją Jerzego Kłoczowskiego. Byłbym wdzięczny za wszelkie możliwe informacje w tym temacie. Pozdrawiam bardzo serdecznie i gratuluję wspaniałej strony o św. Jacku. Marek Łygas