30 lipca rozpoczął się w Gdańsku Jarmark św Dominika. W tym roku będzie trwał on prawie trzy tygodnie do 20 sierpnia. Podobnie jak w latach ubiegłych, Gdańscy Dominikanie przypomnieli,że ta radosna, barwna impreza, ma "dominikańskie korzenie". W 1260r, Dominikanie z Gdańska otrzymali od Papieża Aleksandra IV przywilej udzielania studniowego odpustu na Dzień św Dominika. Odpustowi towarzyszył jarmark. Pierwszy jarmark odbył się 4 sierpnia 1260r, dokładnie 751 lat temu. Na pamiątkę tego wydarzenia nazwano go Jarmarkiem św Dominika lub Jarmarkiem Dominikańskim. Podtrzymując tradycję i chcąc pokazać uczestnikom jarmarku,że poza wymiarem handlowym i rozrywkowym Jarmark św Dominika ma wymiar duchowy i religijny Dominikanie w Gdańsku organizują Festiwal św Dominika "Dusza Jarmarku".
Interesujący program "Duszy Jarmarku" obejmujący także uroczystości ku czci św Jacka, które przypadają na 17 sierpnia, można zobaczyć na stronie Gdańskich Dominikanów tutaj.

W ramach Festiwalu "Dusza Jarmarku" na pamiątkę przybycia pierwszych Dominikanów z Krakowa do Gdańska, których prowadził sam św Jacek, odbywa się też Morski Odpust św Dominika". W niedzielę, 31 lipca br ok godz 12.00, upamiętniając to wydarzenie, galeon "Lew" z członkami gdańskiego zakonu dominikanów i z zaproszonymi gośćmi, mając na pokładzie relikwie św Jacka, wpłynął na Motławę i zacumował przy nabrzeżu Rybackim.
Stąd zgodnie z tradycją utworzona procesja, przy dźwiękach muzyki średniowiecznej, przeszła nabrzeżem i przystanęła na Długim Targu. W procesji "symbolicznie" wędrował też św Jacek. I to nie tylko Jego wizerunek na transparencie. Relikwie św Jacka, zamknięte w pięknym relikwiarzu w kształcie krzyża, niósł jeden z braci zakonnych przed przeorem gdańskiego klasztoru i zaproszonymi gośćmi.
Podczas postoju procesji na Długim Targu wygłoszono przemowy do zebranych. Jako pierwszy głos zabrał Przeor gdańskiego klasztoru o Michał Mitka. Trzymając w rękach relikwiarz św Jacka przypomniał zgromadzonym, że to właśnie św Jacek sprowadził w 1227r do Gdańska na zaproszenie ks Świętopełka Dominikanów z Krakowa i że jest On nadal obecny w Gdańsku, choć symbolicznie w postaci relikwii zamkniętych w relikwiarzu. Potem do zebranych przemówił Arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Posłuchajcie przemówień, i zobaczcie filmik pokazujący wędrującą na długi Targ procesję. Filmik jest zamieszczony na YouTube tutaj.
Następnie zgodnie z tradycją procesja udała się do dominikańskiego "od zawsze" kościoła św Mikołaja na uroczystą mszę odpustową. Zaproszeni goście i uczestnicy mszy mogli też w pięknie zrekonstruowanej kaplicy św Jacka zobaczyć wystawę "Piękno ikony". Poniżej nasza fotorelacja z przebiegu uroczystości w dniu 31 lipca br.
Ładne zdjęcia z przebiegu uroczystości można zobaczyć na stronie Dominikanów tutaj, a filmik pokazujący wpłynięcie galeonu "Lew" na Motławę i procesję na stronie TVP tutaj.

Autor: Iwona

 
jarmark
jarmark   
jarmark
 
jarmark
  jarmark   jarmark
  jarmark   jarmark