O medalikach ze św Jackiem i o tym, że były i są nadal bardzo rzadkie pisaliśmy wcześniej w naszym artykule tutaj. Dzisiaj jako ciekawostkę zamieszczamy informację o wyjątkowym współczesnym medaliku, który powstał w pracowni Państwa Konopackich w Krakowie. Jego wykonanie nawiązuje do znanych w Polsce już od XVIIIw medalików zwanych "Bozią". Nazwa "Bozia" wiąże się z namalowanym na szkle wizerunkiem Matki Bożej, który zamieszczany był na jednej ze stron medalika, podczas gdy na drugiej widniał wizerunek wybranego świętego, św Trójcy lub inny symbol chrześcijański. Ten śliczny medalik jest prawdziwym rękodziełem. Wykonany został ręcznie, metodą nawiązującą do tradycyjnej.

 Na awersie widzimy młodego św Jacka trzymającego monstrancję i figurę Matki Bożej na tle drogi wsród zielonych pól biegnącej w kierunku warownego grodu o białych murach, z widocznymi krzyżami na szczytach wież kościołów, a na rewersie wizerunek uśmiechniętej Matki Boskiej Ludźmierskiej, zwanej Panią Podhala.

Medalik ze św Jackiem

Medalik jest duży. Ma wielkość 22mm i jest w pięknej oprawie z 18kt złota. Możemy go zobaczyć na interesującym filmiku z prezentacją, który wykonała pracownia Państwa Konopackich, zamieszczonym na YouTube tutaj.
Ukazanie św Jacka z Matką Boską Ludźmierską nie jest przypadkowe. Wizerunek tej Matki Bożej, obok której widnieje herb rodzinny św Jacka "Odrowążówka" jest w herbie Gminy Nowego Targu, zobaczcie  tutaj . Klasztor cystersów w Ludźmierzu został założony w 1234r w czasach działalności św Jacka. Ludźmierz jest od kilkuset lat znanym miejscem kultu maryjnego.
W 2005 klasztor Ludźmierski odwiedził nasz papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski.
Wówczas to od mieszkańców Ludźmierza  Jan Paweł II otrzymał kopię berła, którą trzyma figura Matki Boskiej Ludźmierskiej. Była to symboliczna pamiątka po niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce podczas koronacji figury, a które ludzie i dostojnicy kościoła w Polsce uznali za "prorocze". Pamiętnego 15 sierpnia 1963r w koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej uczestniczył prymas kardynał Stefan Wyszyński i bp Karol Wojtyła, pełniący wówczas obowiązki sufragana krakowskiego. Podczas procesji z przechylonej figury wypadło berło, które "w locie" złapał bp Karol Wojtyła.  Wówczas podobno prymas Wyszyński powiedział: "Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą".

Więcej informacji:

O medaliku św Jacka i pracowni Państwa Konopackich w Krakowie tutaj

Strona Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu tutaj

Relacja "Ludźmierz - U Gaździny Podhala part 1"  tutaj

Relacja "Ludźmierz - U Gaździny Podhala part 2"  tutaj

Pielgrzymka JPII Relacja z Pielgrzymki JP II w Ludźmierzu tutaj