Drogi Portalu,
Zaglądając na stronę regionu Włoch określanego mianem Ciociaria, znalazłam informację, że władze gminy Aquino po raz czwarty organizują imprezę pod hasłem: Rievocazione Storica del Medioevo: S. Tommaso e la famiglia dei Conti d’Aquino (Przypomnienie historii Średniowiecza: św.Tomasz i ród Książąt  Aquino).Patrz tutaj
Włosi tym wydarzeniem chcą uhonorować miejscowość Aquino i związaną z tym miejscem postać św.Tomasza z Akwinu, uważają go bowiem za jedną z najjaśniejszych postaci w historii (uno dei personaggi più illustri della storia).

Zapewniam, iż i my o naszym  św.Jacku z rodu Odrowęży, śmiało możemy powiedzieć to samo:UNO DEI PERSONAGGI PIU ILLUSTREI DELLA STORIA.
W średniowieczu porównywano go nawet do SŁOŃCA.
Czytając ten włoski tekst nasunęło mi się jednak pytanie: czy i u nas, w Polsce, w którejś z miejscowości nazwanej i związanej z wyśmienitym rodem Odrowążów, organizuje się podobne historyczne przypomnienia z jednoczesnym nawiązaniem do św.Jacka ?
Wielkość człowieka to jedno,utrwalanie pamięci o nim i o jego dokonaniach to zupełnie inna kwestia.
Aby rozbudzić zanikającą od końca II wojny światowej pamięć o św.Jacku musimy starać się zrozumieć wielkie historyczne znaczenie tej postaci, będącej kamieniem węgielnym naszej słowiańskiej, chrześcijańskiej przeszłości. Wiedza o św.Jacku, jego dziele i czasach w których żył, pomaga zrozumieć kim jesteśmy jako Naród i jakie więzi łączyły i łączą nas z Europą - tą na Wschodzie i tą na Zachodzie.
To bardzo interesująca i ważna tematyka tak bardzo potrzebna w czasach, kiedy niektórzy „mistrzowie i geniusze” publicznego przekazu wbijają do głów ahistorycznie ukształtowanym Polakom jawną bzdurę, powtarzając maniakalnie zwrot: „Polska wchodzi do Europy”.

Czy dumni Wandale znad Wisły starają się utrwalać i pogłębiać pamięć o Odro-wężach i o wybitnych zasługach tego rodu dla Polski ???
Mam nadzieję, że ktoś już interesuje się tym niesłychanie ciekawym i bogatym tematem i w kulturowych poczynaniach dorównuje, bądź dorówna, gminie Aquino, wszak my Polacy nie gęsi, swoje Białe Węże mamy !!!!!!!!!!!!!!!!
Apolonia Halicka

Komentarz:
Dziękujemy za nadełanie tekstu i cieszymy się, że jest on bardzo emocjonalny. Znając autorkę wiemy, iż uważa ona , że Polska była i jest w Europie.