Minął okres świateczno-noworoczny, cieszę się że możemy kontynuować wątek rozpoczęty w 2014, związany z inspirującym wydarzeniem ze Stanowic dotyczącym rzeźby św. Jacka. Otóż, otrzymałem list od Pani Eugenii Wożniczek , którego fragment cytuję......to, o czym się dowiadujemy, to przecież jest duże przedsięwzięcie - jeśli nie byłaby zbytnia ingerencja w prywatność to prosimy coś więcej na temat pomnika. Gdzie ma stanąć, czy tez można sie dołączyć do tego dzieła, i jak pomóc?

Oto odpowiedź:

Drodzy Państwo
Sześć lat temu, malarka Pani Halina Dąbrowska znalazła na portalu inspirację do napisania współczesnej ikony św. Jacka. Dzisiejszy pomysł polega na tym,  aby stworzyć współczesną  i "portalową" rzeźbę św. Jacka. Związek rzeźby z profilem  portalu a więc z Internetem, chcemy osiągnąć dodając do znanych atrybutów świętego komputer PC (laptop), albowiem współcześnie, poprzez komputery i Internet rozpowszechniamy wiedzę o nim, a tym samym uczestniczymy w Jego misji w Internetowym Świecie (mamy już blisko milion odsłon). Przypomnijmy także udział w wielkkim sukcesie medialnym, opisują go relacje z plebiscytu na Największego Ślązaka - sukces ten byłby niemożliwy bez Internetu i domowych komputerów.
Ponadto, św. Jacek powinien mieć słowiańskie rysy twarzy młodego dojrzałego mężczyzny o silnym charakterze. Trzeba również , aby miał swoje historyczne atrybuty Chrystusa i Maryję, i mitrę biskupią u stóp, atrybut nadany  przez Berniniego rzeźbie stojącej na kolumnadzie Placu św. Piotra w Rzymie ( o tym tutaj) no i sugerowany laptop - jako nasz atrybut. Dużo tego, ale na tym polega problem i  to jest pierwsze wyzwanie.
Drugie to materiał , nie może być to pomnik ze spiżu bo go ukradną złomiarze, drewno, kamień i gips odpadają mają wady - za radą rzeźbiarza będzie wykonany z kompozytów. Kompozyty umożliwią nam wykonywanie replik dzieła szybkich i tanich, to przyczyni się do rozpowszechniania rzeźby za rozsądną cenę miej niż 1000 zł lub obdarowywanie ją dotkniętych "hiacyntofilią". Główny koszt, to model, środki na ten cel posiadamy. Rzeźba  będzie miała  ok. 1 m wysokości. Kompozyty to osiągnięcie technologii naszych czasów, nasz będzie miał kolor starego spiżu i przypominał będzie  ten materiał, ponadto będzie równie jak spiż trwały, ale za to lekki jak "piórko". Dzieło powstać ma na Jubileusz X. Lecia portalu, czyli w tym roku.
Taki jest mój plan. Może Państwo mają jakieś sugestie słowne, lub szkice rysunki, to chętnie się z nimi zapoznam.
Pozdrawiam serdecznie
Z Panem Bogiem