plakat2016Głównymi organizatorami Turnieju o Puchar św. Jacka są: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego przy współudziale Międzyszkolnego Ośrodka Sportu w Strzelcach Opolskich (na którego obiekcie turniej się odbywa).
Udział w turnieju biorą zaproszone reprezentacje szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich i wyższych diecezji częstochowskiej, katowickiej, gliwickiej i opolskiej, którym patronuje św. Jacek. System rozgrywek nawiązuje swą formułą do rozgrywanych we Francji finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej (każda z drużyn występuje jako reprezentacja jednego z państw  grających w UEFA EURO Francja 2016).

Turniej o Puchar św. Jacka zorganizowany zostaje już po raz dziewiąty jako połączenie dwóch projektów edukacyjnych dla młodzieży pod tytułem: "Św. Jacek – światło ze Śląska" oraz „W poszukiwaniu wartości sporcie” realizowanych wspólnie przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.
Celem turnieju jest przede wszystkim integracja młodzieży szkół wyższych, średnich, gimnazjalnych i podstawowych metropolii górnośląskiej związanych ze św. Jackiem poprzez sportową rywalizację w duchu fair play, wolnym od wulgaryzmów i agresji boiskowej, jak również propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem.
W dzisiejszym turnieju wystąpią 24 drużyny, które rozegrają w sumie 60 meczy w 6 grupach A, B, C, D, E i F. Liczba meczy wzrośnie w porównaniu z ubiegłym rokiem w wyniku dodatkowej rundy – ćwierćfinałowej, w której uczestniczyć będą wszystkie drużyny.  
Mecze odbywać się będą równolegle na 4 boiskach. Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne grają na 3 boiskach trawiastych o wymiarach orlikowych. Mecze trwać będą po 20 min. (2 x 10 min). Natomiast szkoły podstawowe swoje mecze rozgrywają na boisku z nawierzchnią syntetyczną po 15 min. (2 x 7,5 min.).
    System rozgrywek oparty jest na podobnych regułach co Mistrzostwa Europy Euro 2016, składa się z 2 części: fazy grupowej i fazy pucharowej (tzw. play-off). Każdy zespół gra 3 mecze grupowe, nowością jest to, że wszystkie zespoły przechodzą do fazy pucharowej play-off.
Faza pucharowa rozpoczyna się meczami ćwierćfinałowymi w swoich kategoriach wiekowych. Grupa A gra z grupą B, grupa C z grupą D, grupa E z grupą F. Wygrani ćwierćfinałów grają mecze półfinałowe, natomiast przegrani odpadają z rywalizacji Zwycięscy półfinałów w poszczególnych kategoriach rozegrają finał o 1 miejsce, a przegrani mecz o 3 miejsce. W przypadku remisu nie będzie dogrywki, tylko dojdzie od razu do 5 serii rzutów karnych, a w przypadku nierozstrzygnięcia po 1 kolejce, aż do skutku.

Program

830 – Losowanie grup.
840 – Zbiórka wszystkich drużyn w strojach sportowych (na płycie stadionu,  przy tabliczkach z nazwami szkół)
845 – Oficjalne  otwarcie Turnieju, przywitanie Gości i prezentacja drużyn.
900 – Rozgrywki grupowe na 4 boiskach.
1300 – Faza pucharowa (mecze ćwierćfinałowe i półfinałowe).
1400 – Poczęstunek
1500 – Mecze o 3 miejsce
1530 – Mecze finałowe (o 1 miejsce)
1545 – Ceremonia zakończenia (wręczenie pucharów, pamiątkowych medali i podziękowań dla sponsorów i patronów).