Strzelce Opolskie 13.06.2017
Najlepszą drużyną całego Turnieju okazała się drużyna Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych z Gliwic – Sośnicy (Villarreal CF), która zdobyła 14 punktów najwięcej ze wszystkich drużyn turnieju i strzeliła też najwięcej bramek – 20.
    Strzelono w sumie 182 gole: 71 razy do bramki trafiali piłkarze szkół ponadgimnazjalnych, 61 razy – gimnazjów i 51 razy – szkół podstawowych. Najlepszym Strzelcem Turnieju wszystkich kategorii wiekowych był Mateusz Konieczny ze Szkoły Podstawowej nr 17 z Zabrza, który zdobył 9 goli. Natomiast Najlepszym Bramkarzem okazał się również uczeń SP 17 Zabrze – Mateusz Mrożek, który został pokonany tylko jeden raz w całym turnieju .

Głównymi organizatorami Turnieju o Puchar św. Jacka byli: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego przy współudziale Międzyszkolnego Ośrodka Sportu w Strzelcach Opolskich (na którego obiekcie turniej się odbywał).
Udział w turnieju wzięły zaproszone reprezentacje szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich i wyższych diecezji częstochowskiej, katowickiej, gliwickiej i opolskiej, którym patronuje św. Jacek. System rozgrywek nawiązywał swą formułą do rozgrywek ligowych 3 najlepszych lig Europy (każda drużyna szkolna występowała jako reprezentacja jednego klubu grającego w ligach: niemieckiej, angielskiej i hiszpańskiej.
Turniej o Puchar św. Jacka zorganizowany został już po raz dziesiąty jako połączenie dwóch projektów edukacyjnych dla młodzieży pod tytułem: "Św. Jacek – światło ze Śląska" oraz „W poszukiwaniu wartości sporcie” realizowanych wspólnie przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.
Celem turnieju jest przede wszystkim integracja młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wyższych metropolii górnośląskiej związanych ze św. Jackiem poprzez sportową rywalizację w duchu fair play, wolnym od wulgaryzmów i agresji boiskowej, jak również propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem.
W tegorocznym Jubileuszowym Turnieju o Puchar św. Jacka wystąpiło 20 drużyn (6 szkół podstawowych, 7 gimnazjów i 7 szkół ponadgimnazjalnych), które rozegrały w sumie 57 meczy w 3 grupach wiekowych: w grupie A - szkoły podstawowe (jako kluby ligi niemieckiej), w grupie B - gimnazja (jako kluby ligi angielskiej), w grupie C – szkoły ponadgimnazjalne (jako kluby ligi hiszpańskiej). 
Mecze odbywały się będą równolegle na 4 boiskach. Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne grały na 3 boiskach trawiastych o wymiarach orlikowych. Mecze trwały po 20 min. (2 x 10 min). Natomiast szkoły podstawowe swoje mecze rozgrywały na boisku z nawierzchnią syntetyczną po 16 min. (2 x 8 min.).
    System rozgrywek oparty był na podobnych regułach co system ligowy, czyli każdy zespół zagrał po jednym meczu z każdym przeciwnikiem w obrębie swojej grupy wiekowej (tzn. „każdy z każdym”). Nowością w tym roku było to, że nie rozgrywano fazy pucharowej ani finału, a o kolejności miejsc decydowała liczba zdobytych punktów.

Adam Kała