Pod redakcją Pani prof. Katarzyny Parzych - Blakiewicz ukazała się staraniem Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w 2017r. książka pt. „Święci w wierze tradycji, literaturze i sztuce. Inspiracja do badań hagiologicznych". Mieliśmy zaszczyt być poproszeni o udostępnienie zdjęcia z naszych zasobów i wydrukowano je na okładce, podając w książce nazwisko fotografa i źródło.

Fotografia ta była ilustracją- dowodem w artykule o odkryciu postaci św. Jacka stojącego wśród 140 rzeźb na attyce kolumnady Berniniego na Placu św. Piotra w Rzymie opublikowanego w 2007r. w Internecie (tutaj) a następnie w miesięczniku "Listy" (tutaj). Sensacją a właściwie cudem było wskazanie postaci przez gołębia. Zafascynowało nas wówczas to wydarzenie, mogące uchodzić za rodzaj alegorii o działaniu Ducha Świętego. Okazało się, że nie poszło w zapomnienie i otrzymało po 10 latach  jeszcze inny kontekst. Albowiem, książka mówi o działaniu Ducha Świętego poprzez świętych, których dokonania pozostają utrwalone w tradycji, literaturze i sztuce, aby te formy przekazu podsycały płomień miłości Bożej w sercach wiernych. Na fotografii gołąb leci ku rzeźbie świętego i w kolejnym kadrze siada mu na głowie. Wiele treści można znaleźć w analizowaniu tego wydarzenia poprzez pryzmat wiary.
Zamieszczamy fotografie spisu treści, aby zachęcić do zakupu książki. Zapewniam, że mimo trudnego tematu i naukowego ujęcia czyta się ją z zaciekawieniem bo napisana jest dobrym zrozumiałym językiem. Otwiera rozum na percepcję wiary w świętych obcowanie.
Książka do kupienia w księgarni UWM

okladkas.jpg b_200_200_16777215_00_images_Ksiazki_spis1.jpg
b_200_200_16777215_00_images_Ksiazki_spis2.jpg