Staraniem przyjaciela naszego portalu internetowego, duszpasterza Polonii w Argentynie o. Jacka Twaroga ofm, Argentyna będzie miała relikwię św. Jacka (1˚) z certyfikatem podpisanym własnoręcznie przez kard. Karola Wojtyłę - będącym również relikwią św. Jana Pawła II (3˚)

W prośbie o relikwię, skierowanej do Przeora Krakowskiego OO Dominikanów w Krakowie o.Pawła Klimczaka, napisał m.in. [...]” Głęboko wierzę , że żywa obecność Św. Jacka (San Jacinto) w jego Relikwii przyczyni się do jeszcze większego rozszerzenia jego kultu na argentyńskiej ziemi. Św. Jacek jest od pokoleń znanym świętym na argentyńskiej ziemi”. Dodatkowo i my zaświadczamy o tym, gdyż zlokalizowaliśmy kilka Jackowych miejsc w tym kraju. Zajrzyjcie tutaj.  Imię św. Jacka w Argentynie wymawia się San Jacinto pod tym imieniem znany jest w obszarze języka hiszpańskiego o tym pisaliśmy niejednokrotnie informując o miejscach Jackowych w świecie patrz tutaj
Gratulujemy ojcu Jackowi i przyłączamy się do podziękowań dla krakowskich dominikanów, oczekując na relację z uroczystości wprowadzenia relikwii.
Ojciec Jacek Twaróg pełni również funkcję Sekretarza Zarządu Oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Argentynie o tym przeczytać można tutaj
W Argentynie misję duszpasterską pełni również abp Mirosław Adamczyk - Nuncjusz Apostolski, który wygłosił homilię o św. Jacku w trakcie pobytu w Polsce w Straszynie w 2020 roku (homilia tutaj)
Dzisiejsza publikacja, będąca informacją o doniosłym i historycznym wydarzeniu, jest tysięcznym artykułem na portalu i upamiętnia dzień 17 czerwca będący w kościołach pod jego wezwaniem cyklicznym dniem wspomnienia o św. Jacku.-  pierwszy artykuł ukazał się w dn.10 czerwca 2004 roku patrz tutaj,
Dla pamięci o tym wydarzeniu publikujemy zdjęcia dokumentów oraz tłumaczenie na polski certyfikatu.

rel1

 rel2

 

 

 


rel4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie Dokumentu z dnia 5 sierpnia 1969 roku Kardynała Karola Wojtyły Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego stwierdzający autentyczność Relikwii Św. Jacka Odrowąża - Patrona Polski.

 

KAROL KARDYNAŁ WOJTYŁA ARCYBISKUP METROPOLITA KRAKOWSKINr. 3217/69.
Num. Relikwii 1150
Karol Kapłan Tytularny S. Caesarei na Palatynie Kardynał WOJTYŁA

Z łaski Bożej i Świętej Stolicy Apostolskiej
Arcybiskup Metropolita Krakowski czytających te słowa pozdrawia.

Wierzymy i świadczymy ku większej chwale Boga i św. Jacka kapłana zakonu Dominikanów, Patrona Polski, ku czci fragmentu tej samej świętej relikwii głównej, która to znajduje się w Bazylice Św. Trójcy w Krakowie w Polsce, a która z największym nabożeństwem jest zarezerwowana dla Dominikanów z minionych wieków, Naszym autorytetem wydzielonych i umieszczonych w małym metalicznym posrebrzanym krysztale z wyraźnym i odciskiem Naszej pieczęci autentyczność stwierdzamy i potwierdzamy.
W tej wierze ...
Datowane w Krakowie, 5 sierpnia AD 1969.
rel5rel6