Uroczystą mszą świętą sprawowaną w dominikańskiej bazylice św. Sabiny na Awentynie, tam gdzie Jacek otrzymał habit dominikanina,   rozpoczęła się  dziękczynna pielgrzymka Metropolii Katowickiej do Rzymu.

Zorganizowano ją z okazji 750 rocznicy śmierci św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina i patrona Metropolii Górnośląskiej. Przyjechało ok. 2 tys. pielgrzymów z Polski. Obchodom w Rzymie nadano odpowiedni rozgłos. Spoty reklamowe mówiące o świętym Jacku można było usłyszeć w rzymskich radiach, a nawet w metrze. Trzeba przypomnieć św. Jacka w sercu chrześcijaństwa. Już Juliusz Cezar mówił: „Kto opuszcza Rzym, zawsze przegrywa". Jeśli nie chcemy „przegrać sprawy" naszego Świętego, musimy być obecni w Rzymie - powiedział  ks. Arkadiusz Nocoń, organizator obchodów 750 rocznicy śmierci św. Jacka. Na koncercie  Jackowym wystąpił zespół „Śląsk" - bilety rozeszły się w kilka dni. To był pierwszy w historii samodzielny polski koncert w Auli Pawła VI.

Szkoda, że nikogo z nas tam nie było, ale może ktoś z uczestników napisze artykuł, żeby wejść w klimat tych uroczystości i pozostawić pamiatkę o nich. Opublikujemy tekst, zdjęcia, flimy. 

Iwona znalazła 17.11.2007 link do galerii zdjęć z pielgrzymki.