gdansk_mikolaj_jacek_matka_boza17 sierpnia to Dzień Wspomnienia św Jacka. Tego dnia w kościele Dominikanów pw. św Mikołaja w  Gdańsku przy klasztorze, którego założycielem był sam św. Jacek, odbędą się uroczystości ku czci Naszego Świętego. Św. Jacek zmarł 15 sierpnia 1257 r. w Dniu Wniebowzięcia Matki Bożej. Odejście do domu Pana opisujemy tutaj. W tym roku uroczystości ku czci św Jacka wypadają  w okresie  Jarmarku Dominikańskiego /31lipca-22sierpnia.2010 r/ i są integralnie związane z „dominikańską” DUSZĄ JARMARKU-festiwalem św. Dominika Uroczystości rozpoczęte zostaną Mszą ku czci św Jacka O godz 12.00"poświęceniem kłosów". Zgodnie z wielowiekową tradycją Mszy tej przewodniczyć będą i wygłoszą Słowo Boże oo.Franciszkanie. Więcej informacji w Aktualnościach na stronie klasztoru /tutaj/

Poniżej podajemy program uroczystości ku czci św Jacka, który zamieszczony jest w programie Gdańskich Dominikanów  "DUSZA JARMARKU -Festiwal św Dominika"

„UROCZYSTOŚĆ ŚW. JACKA - 17 sierpnia
18:00 - Msza św. ku czci św. Jacka - Patrona Polskiej Prowincji Dominikanów
19.00 - Nieszpory gregoriańskie ku czci św. Jacka
19:30 - Koncert śpiewu chorałowego w wykonaniu zespołu Schola Cantorum Minorum Chosoviensis. Zespół istnieje od 1996 roku i specjalizuje się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego jak również tradycyjnych pieśni - jedno i wielogłosowych."

Zapraszamy Wszystkich serdecznie do Gdańska, które to miasto zawsze powinno pamiętać o św. Jacku

relikwia_reki_i_mbO wystawieniu relikwii św. Jacka piszemy tutaj

Cały program DUSZY JARMARKU-FESTIWALU ŚW DOMINIKA /tutaj/. 

Link do fragmentu pięknej pieśni ku czci św Jacka /tutaj/