1widok_na_kapliceWe wtorek wieczorem wybraliśmy się do kościoła św Mikołaja w Gdańsku aby zobaczyć poświęconą św. Jackowi i bł. Czesławowi wystawę „Dominikańskie Korzenie Jarmarku”, którą zorganizowali gdańscy i krakowscy Dominikanie. W strugach ulewnego deszczu dotarliśmy do kościoła mijając po drodze odkryte piwnice z XIIIw, w których prowadzone są prace archeologiczne.
W oddali było widoczne światło z kaplicy św Jacka, do której skierowaliśmy pierwsze kroki. We wnętrzu świątyni panował półmrok rozproszony tylko przez oświetlenie przy ołtarzach bocznych. Padające na obrazy i figury światło wydobyło szczególne piękno dzieł gromadzonych tu od wieków. Miało się wrażenie, że figury przy ołtarzach i przedstawione na obrazach postacie przyglądają się przybywającym, jak gdyby chciały przypomnieć, że są w życiu wartości, które nie przemijają i o tym, że istnieje "wieczność".

Kliknij na zdjęcia a powiększą się

 


Nastrój tajemniczości pogłębiały dźwięki gregoriańskich pieśni.
2wnetrze_kaplicy Wizerunki Jacka zostały umieszczone na wszystkich ścianach "jackowej" kaplicy. Na wielkich reprodukcjach obrazów znanych mistrzów widnieje św Jacek sam lub w towarzystwie innych świętych. Między kolumnami w miejscu, w którym kiedyś umieszczona była figura św Jacka, zanim Niemcy zastąpili ją Ukrzyżowaniem, zmieniając jednocześnie nazwę kaplicy na Kaplicę św Krzyża, umieszczono dużą reprodukcję pięknego obrazu „Madonna z Dzieciątkiem, aniołami, św Jackiem i św. Piotrem Męczennikiem", który w 1595r namalował włoski malarz Jacobo Chimenti zwany l’Empoli. Na pierwszym planie widać naturalnej wielkości postać klęczącego Jacka, który z rozłożonymi rękami wpatruje się w nachylającą się ku Niemu Matkę Bożą trzymającą Dzieciątko. W środku kaplicy w przeszklonej gablocie na granatowej aksamitnej tkaninie ustawiono piękną figurkę Matki Boskiej Jackowej z Krakowa.


3relikwiarzePo obu stronach figurki ustawiono relikwiarze w kształcie rąk. Większy, delikatnie trzymający dwa metalowe kwiaty, to pochodzący z Krakowa relikwiarz św. Jacka. Mniejszy, z dwoma palcami złożonymi do przysięgi, to relikwiarz bł Czesława.
Bł. Czesław był krewnym, a może nawet bratem św. Jacka. Był on nieodłącznym towarzyszem św. Jacka. Razem z Jackiem przyjął płaszcz od św Dominika w bazylice św Sabiny na Aventynie i razem z Jackiem rozpoczął prace misyjne. Bł. Czesław założył klasztor we Wrocławiu i był Jego przeorem. Legenda mówi, że "cudownie" ocalił to miasto przed Tatarami. Obecnie nadal ma w opiece Wroclaw będąc Jego Patronem.
Warto zobaczyć tą wystawę. Kaplica jest otwierana podczas godzin, w których odbywa się zwiedzanie z Dominikanami "Zakamarków klasztoru". Godziny zwiedzania są podane w Programie Dusza Jarmarku -Festiwal św. Dominika /tutaj/.
Cieszymy się, że wreszcie św Jacek jest widoczny w klasztorze w Gdańsku, który sam przecież założył. W uzupełnieniu naszej relacji zamieszczamy kilka zdjęć, w których chcieliśmy pokazać tym, którzy nie będą mogli zobaczyć wystawy, jej klimat oraz pokazać niepowtarzalne piękno wnętrza kościoła św Mikołaja.


4ecce_homoKiedy opuszczaliśmy świątynię, żegnało nas smutne spojrzenie Chrystusa z obrazu „Ecce Homo” umieszczonego w bocznym ołtarzu. Byliśmy w tym kościele wiele razy, ale dopiero tego wieczoru dowiedzieliśmy się od sympatycznego Pana kościelnego, że zamyślony Chrystus, który widnieje na tym „tajemniczym” obrazie „wodzi” wzrokiem za każdym kto się ku niemu zbliży. Jest to prawda. Sprawdziliśmy to sami.

Przyjdźcie tu, aby zobaczyć relikwie dwóch świętych braci i pomodlić się o ich wstawiennictwo w trudnych sprawach naszej doczesnej egzystencji.