Dominikanie przybyli ponownie do Lwowa, do miasta które założył ok 1250r książę Daniel Halicki i które "Lwim grodem", czyli Lwowem nazwał na cześć swojego syna -księcia Lwa.
W historii mówi się, że to właśnie Dominikanie ze św Jackiem na czele mieli duży udział w założeniu tego miasta.Fakt ten jest jeszcze daleki od uznania przez obecną politykę historyczną. Jednak ważnej roli jaką odegrali Dominikanie w historii tego miasta nikt nie kwestionuje. 

Cieszymy się z przybycia  Dominikanów, a jednocześnie jesteśmy  bardzo radzi, że spełnia się życzenie Pani Ewy Lisieckiej, która przesłała nam kiedyś piękny list o pamiątkach po dominikanach lwowskich. Teraz kiedy są tam bracia, ufam, że odkrywanie św. Jacka będzie kolejnym naszym osiągnięciem. Portal nasz odpowiedział na apel arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego z archidiecezji lwowskiej i wsparł finansowo zakup ups-a dla diecezjalnego serwera komputerowego.

Wcześniej odkryliśmy już obraz św. Jacka w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Zobacz również w zakładce na naszej stronie /Inne strony św Jacka/ - Wizerunki św Jacka.

Napisała również pani o pseudonimie "Biała Ingred"
Dziękować Bogu , znalazłam sw.Jacka w ważnym miejscu we Lwowie !
To wyjątkowe miasto dla Słowian i dla kultu Matki Bożej,
Nie bez powodu król Jan Kazimierz właśnie tutaj składał śluby przed Matką Boską oddając jej opiece Naród cały i powołując ją na Królową Polski. Lwów, o czym mało się mówi i pisze, to stolica W I N N I C Y  P A N S K I E J. Symbol winnicy - pnącze wina ma ścisły  związek z lwowską figurką św.Jacka.
Bardzo ciekawy i pouczający temat  o jedności Chrześcijaństwa którego tak gorliwie bronił św.Jacek w swojej dominikańskiej misji.
Jak nam Polakom bardzo brakuje zrozumienia tego ważnego i zaniedbanego tematu.Jeden Bóg, jeden Chrystus, jedna Wiara. W tym zjednoczeniu potęga, którą rozbito i nadal na rozbijanie a nie na łączenie idzie negatywna energia z wielu stron.

Św.Jacek stoi po prawej stronie ze swoimi atrybutami. Powiększenie niestety utrudnione.

Dzięki za tekst o cudownym uratowaniu Portalu i o kaplicy w Loretto.Pozdrawiam
Biała Ingerd.-

Czekamy na nowe wieści.