Wspomnienie z podróży do Włoch.

No i stało się. Zdecydowaliśmy się opuścić ukochany Rzym.

Wygodny pociąg, dokładnie carozza nr 6 (wagon) błyskawicznie zawiózł nas do stolicy Toskanii. Wysiedliśmy na stacji Santa Maria Novella. Przyznaję, że jak najszybciej chciałam zobaczyć słynną florencką Duomo, jednak mąż namówił mnie, abyśmy pierwsze kroki skierowali do gotyckiego kościoła znajdującego się tuż przy dworcu kolejowym. Warto było ! Warto czasem - wersja damska, warto zawsze –wersja męska, słuchać męża. Był to kosciół Santa Maria Novella oraz klasztor, zbudowane w latach 1279-1357przez dominikanów. Dla nas najważniejszym był tu obraz namalowany przez Alessandro Allori przedstawiający Wizję św. Jacka, znajduje się on w ołtarzu szóstym w lewej nawie kościoła.

Kliknij na zdjęcia 0661wizja_jacka_a_allori

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kolejne spotkanie ze św. Jackiem udaliśmy się na drugi brzeg rzeki Arno. Niestety drzwi wejściowe kościoła s. Felice In Piazza zamknięte były na cztery spusty, a z robotnikami, którzy remontowali fasadę świątyni, mimo intensywnego używania rąk, nie udało nam się porozumieć.

Jednak w czasie, gdy oczekując na otwarcie kościoła, włóczyliśmy się po okolicy, sprzed kościoła zniknęły hałaśliwe betoniarki, a dzieło Jacopo Chimenti zwanego I'Empoli (1551-1640), które zobaczyliśmy zaraz po wejściu do środka wynagrodziło nam wszystkie trudy poszukiwania śladów ulubionego świętego. 0827l_empoli Na dużym (ponad 3,3 m wys. i 2,2 m szer. olej na desce) obrazie namalowanym w roku 1595 malarz przedstawił Madonnę z Dzieciątkiem, aniołami, św. Jackiem i św. Piotrem Męczennikiem.

 

W dolnej części obrazu znajduje się tajemnicza „kurtyna”.
Jeżeli ktoś z Państwa wie, co się pod nią ukrywa, proszę o tym napisać !

 

 

 

 

Ps.
W 2013 roku otrzymałem list z Kanady od Pana Wacława Antoniewicza ze wskazaniem na potrzebę doprecyzowania informacji o obrazie św. Jacka z kościoła Santa Maria Novella i ze zdumieniem odkryłem, robiąc korektę i odpowiedni link do artukułu Pani Bożeny Ptaś, że Wikipedia Polska nie wspomina o tym dziele. Wzmianka o ołtarzu i obrazie, jest natomiast w Wikipedii Włoskiej