Jacki w Kijowie. To sensacyjne ustalenie pochodzi z tej  strony intrnetowej. Zawiera ona również historię dominikanów w Polsce. Podaje daty założenia klasztorów Prowincji Polskiej, obejmującej zmiennie w czasie granice  Ruśi, Czech, Moraw Prus Litwy. Kijów dla historii św. Jacka,   jest miejscem równie ważnym,  tak jak Kraków lub Gdańsk. W Kijowie, po dawnej świetności kultu pozostała chyba tylko kaplica św. Jacka  tutaj. Sięgając w głąb historii tj. około roku 1222r św. Jacek organizuje pierwszą wyprawę misyjną na Ruś. W tym mieście  zakłada klasztor przy kościele N.P. Maryi, wypełniając swą Wschodnią Misję. Tym działaniem otworzył Wschód Europy dla Kościoła Katolickiego. Jednocześnie miasto to było świadkiem kilku cudów św. Jacka,  będących inspiracją dla malarzy m.in włoskich, są to: wygonienie diabła  z dębu na Wyspie Ostrowskiej na Dnieprze- co ukazuje odnaleziony przez nas  fresk w Sienie tutaj, cud  przywrócenia wzroku córce księcia-  to motyw jednego z obrazów, również przez nas odnalezionych w Piacenza  tutaj, a przede wszystkim, to z pożogi miasta św. Jacek wyniósł  Matkę i Syna -  chroniąc ich przed Mongołami, którzy to  spalili Kijów, ścierając go z powierzchni ziemi prawie na pół wieku.  Ta eskapada z płonącego miasta, stała się słynną na cały świat ucieczką, albowiem na kanonizacji przypisano mu atrybuty z nią związane. W jednej ręce Święty trzyma monstrancję lub kustodię z Najświętszym Sakramentem a w drugiej posążek Matki Bożej. Cieszymy się bardzo, że Jacki są w Kijowie, bo to dowód obecności wśród nich patrona misji w XXI wieku. Pisaliśmy o tym już wcześniej, zainspirowani listem ojca Mariusza Woźniaka OP.

Historia budowli wyglądała tak:

Pierwszy klasztor został spalony przez Mongołów w 1240r. Dopiero w XVII w. dominikanie kijowscy założyli swój drugi klasztor w miejscu dawnego istniejącego przy kościele  P. Maryi i nadali mu wezwanie św. Jacka.  Natomiast w XIV w. dominikanie, aby kontynuować dzieło Jackowe założyli klasztor w innym miejscu, niż ten z XIII w, było to tam gdzie obecnie jest cerkiew prawosławna śśw Piotra i Pawła.

Prowadź św. Jacku, Jacków z Kijowa w nowy 2011  rok.

Jak chcecie więcej poczytać o tej historii wprowadźcie do "szukaczki" naszego portalu w prawym rogu u góry, słowa kluczowe a pokażą się artykuły będące dorobkiem naszego portalu