Jak donosi portal internetowy " dominikanie. pl" - krakowscy bracia kaznodzieje ofiarują  swoim współbraciom w Katowicach relikwie Świętego Jacka –  pierwszego polskiego dominikanina. O ofiarowanie relikwii poprosił krakowski klasztor o. Michał Śliż, proboszcz prowadzonej przez dominikanów od pół roku pięciotysięcznej parafii Przemienienia Pańskiego w śródmieściu Katowic – gdzie Zakon Kaznodziejski od wielu lat starał się o otwarcie klasztoru. Więcej na ten temat (tutaj)
Komentarz Z. Borkowskiego poniżej

Decyzję tę przyjmujemy z wielka radością i uznaniem. Wiemy, że od dawna jest św. Jacek w Katowicach- Ochojcu, teraz będzie można Go spotkać w centrum miasta. Jesienią, biorąc udział w konferencji na Wydziale Teologicznym UŚ zauważyłem "odrowążówkę" w logo Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Nic dziwnego, że Ślązacy chcą mieć choć cząstkę patrona swej ziemi, będzie tym mocniej  wspomagał ich modlitwy. Ciekawe, czy ojcowie z Katowic założą tu księgę cudów i stworzą sanktuarium.
W Gliwicach nazywany jest  bankierem Bożych próśb i modlitw. jest także Patronem Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej w archidiecezji katowickiej. Zapewne tutaj, dawne cuda kanoniczne św.Jacka, nie będą traktowane jako legendy, co czasami jeszcze odnajdujemy na różnych poważnych stronach internetowych i w komentarzach naukowych.

Napisano Kenia, Mombasa dn. 15 luty 2013r. z podziękowaniem dla pani Bożeny za informację z Katowic