Przesyłam kolejną ikonograficzną zagadkę, którą odkryłam na internetowych stronach ormiańskiej fundacji. Są to przedwojenne zdjęcia fresków wybitnego,warszawskiego artysty Jana Henryka Rosena, wykonane w latach dwudziestych ubiegłego wieku w ormiańskiej katedrze pw.Wniebowzięcia/Zaśnięcia NMP we Lwowie.
Zaintrygował mnie fresk zatytułowany „Ukrzyżowanie” (w drugim rzędzie,ostatnie dwa zdjęcia po prawej tutaj).

Współcześni historycy sztuki podają, że Dominikanin stojący za św. Franciszkiem, klęczącym przed ukrzyżowanym Chrystusem , to św.Tomasz z Akwinu. To bardzo zastanawiające jak się ma św.Tomasz z Akwinu do Ormian we Lwowie ?
A może to nie św.Tomasz lecz św. Jacek Odrowąż, którego związki ze Lwowem są tak silne, że nawet historycy kwestionujący chronologię żywota św.Jacka oraz najwięksi przeciwnicy świętego, tej kwestii nie podważają.
A  jak było we Lwowie z kultem św.Tomasza z Akwinu ?
Mam nadzieję, że ktoś dobrze znający Lwów i historię tego miasta będzie mógł naświetlić i przybliżyć związki św.Tomasza ze Lwowem i Ormianami ?
Dodam jeszcze, że twarzy dominikaninowi z tego fresku użyczył arcybiskup metropolita lwowski obrządku ormiańskiego Józef Teofil Teodorowicz, który był postacią wielce zasłużoną dla Kościoła, Polski i Rutenii.