W Inowrocławskiej farze Św. Mikołaja jest figura św. Jacka w nastawie ołtarza Matki Boskiej Różańcowej.
Pierwsza wiadomość o obrazie i bractwie w klasztorze franciszkańskim z 1620, po przeniesieniu do kościoła Św. Mikołaja bractwo wzmiankowano w 1869. Nastawa barokowa z drewna. Obraz Matki Boskiej Różańcowej w srebrnej sukience, olejny na płótnie i drewnie z XVII w. W zasłonie obraz Najśw. Serca Pana Jezusa, olejny na płótnie z okresu II wojny światowej. Górny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy współczesny. Figury: Św. Jacka, Bł. Czesława, Św. Wojciecha i Św. Stanisława z XVII w.
Wydarzenia historyczne w Farze (kopia na podstawie inofara.pl)
1. 10 lutego 1321 arcybiskup gnieźnieński Janisław ogłosił wobec delegatów polskich i krzyżackich wyrok papieża Jana XXII skazujący Zakon na zwrot Polsce zagrabionego Pomorza oraz zapłacenie odszkodowania w sumie 30.000 grzywien i kosztów procesu.
2. W 1397 r. królowa Jadwiga pertraktowała z Wielkim Mistrzem krzyżackim Konradem von Jungingen w sprawie pokojowego zlikwidowania sporu.
3. 22 maja 1775 r. społeczeństwo Inowrocławia i Kujaw złożyło hołd wierności królowi pruskiemu Fryderykowi II. Działo się to na mocy traktatu pierwszego rozbioru Królestwa Polskiego.
4. Od 18 lipca 1941 do końca II wojny światowej, pod posadzką zakrystii, ukrywane były Relikwie Św. Wojciecha z Gniezna. Relikwie przewiózł z Gniezna od Ks. Edwarda van Bleriqa (wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej) do ks. Paula Mattauscha (proboszcza fary inowrocławskiej) Urban Thelen – podoficer Wehrmachtu.
Informację o figurze otrzymaliśmy od Pana Jacka Tarczewskiego, któremu serdecznie dziękuję za korespondencję co umożliwiło nam aktualizaję przedstawień św. Jacka i umiejscowienie Inowrocławia na Jackowej mapie świata