Już myślałem że 2013 rok minie bez większej sensacji, aż tu niespodzianka.

W dzisiejszą bezsenną noc, kiedy wysłałem maila pt. Ciekawa książka" postanowiłem spojrzeć na portale w języku rosyjskim. Ostatni raz, a było to prawie dwa lata temu, pod internetowym hasłem "св. Гиацинт Одровонж" odkryłem tylko nazwę koloru wełny. Teraz kopiując z cv Jackowego Jego imię pisane cyrylicą, do przeglądarki Google, Internet wypełnił się dziesiątkami Jackowych, rosyjskich stron. Chce sie powiedzieć – „święty Jacku ponownie wróciłeś na swoje tereny misyjne, tym razem poprzez Internet podobnie jak stało się to 10 lat temu w Polsce".
Na początku przeczytałem, że w 1906 roku Kijowska gazeta pisała, że był patronem Rusi, zaraz dalej znalazłem informację, że uczeni ukraińscy odkryli w zbiorach muzeum we Lwowie alabastrowy posąg Matki Bożej Jackowej (artykuł tutaj). Tekst nowy bo opublikowany we wrześniu 2013r. Tradycja przekazała nam istnienie takich rzeźb w Przemyślu i Krakowie,o czym pisaliśmy w naszym artykule zamieszczonym na portalu w 2006r. Odkrycie trzeciej rzeźby to sensacja
Dawno wiedziałem, że św. Jacek wybrał Internet jako narzędzie nowej ewangelizacji. Apostołując w XIII w. też był niekonwencjonalny w swoich poczynaniach, taki jest i dzisiaj.
Czy ktoś dostarczy nam zdjęcie i opisze historię tej rzeźby?