Tegoroczny urlop spędzałem wraz z żoną przemierzając nasze Roztocze. Oczywiście w poszukiwaniach krajoznawczych nie mogło zabraknąć miejsca dla św. Jacka.

Pierwszy jego wizerunek odnaleźliśmy 1 lipca br. w Chełmie, w tutejszej Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Najsłynniejszym elementem wyposażenia jest umieszczona w ołtarzu głównym replika cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej (Chełmska Ikona Matki Bożej) z 1938 r., którego oryginał obecnie znajduje się w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku. Możemy tam również podziwiać antepedium późnobarokowe z lat 1720–1750 z blachy srebrnej, ze sceną hołdu składanego Matce Boskiej Chełmskiej po bitwie pod Beresteczkiem w 1651 r. przez króla Jana Kazimierza. Jest też wizerunek świętego Jacka. W prawej nawie jest ołtarz Jezusa. Poza scenami żywota, są wizerunki świętych. Wśród nich dobrze widoczny św. Jacek z nieodłącznymi atrybutami.

celm jacek 006 oltar 001 witraz zbliz 005

Kilka dni później czyli 3 lipca br. dotarliśmy do Krasnobrodu. Portal wspominał o znajdującym się tu wizerunku Jacka. Niestety, było to jedynie odesłanie do lokalnego portalu turystycznego. Po dotarciu na miejsce okazało się, że w tutejszym Sanktuarium Maryjnym mamy aż dwa wizerunki świętego. Pierwszy w ołtarzu głównym. Został on wykonany przez Jana Mauchera w latach 1774-1776. Między kolumnami znajdują się postacie czterech świętych z zakonu dominikanów – Jacka, Dominika, Wincentego Ferreriusza i Tomasza z Akwinu. W nawie głównej znajdują się ołtarze boczne: Matki Bożej Częstochowskiej, św. Walentego, Chrystusa Ukrzyżowanego i św. Anny. I właśnie w zwieńczeniu barokowego ołtarza przyściennego Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się wizerunek św. Jacka. Tym razem jest to obraz olejny.

krasnybrod 001   krasnybrod wnetrze 012
krasnybrod zbliz fig  005 krasnybrod figura 003 krasnybrod napis 004
krasnybrod obraz 007 krasnybrod obraz zblizenie 009 krasnybrod  010


Podróż ze św. Jackiem po pięknym Roztoczu, dostarczyła nam wspaniałych wrażeń, a duchowym przewodnikiem był dla nas mój imiennik św. Jacek.

Jacek TREICHEL
wtorek, 8 lipca 2014 r.

Ps.
Dziękuję Panu Jackowi i życzę hiacytoserdeczności. Bóg zapłać.
Jest kilka osób oddanych wędrówkom za św. Jackiem po świecie. Jest również odznaka turystyczna " Śladami św. Jacka". Posiadaczem złotej odznaki jest Pan Jacek Treichel o tym tutaj. Inna korespondencja do portalu od Pana Jacka po wpisaniu Jego nazwiska w przeglądarce portalu.

Jackowa mapa świata wzbogaciła się o 2 miejsca tutaj