Powraca temat  Lwowskiej  Madonny Jackowej. Dla małej społeczności katolickiej we Lwowie, powrót do pobożności maryjnej, byłby zaczerpnięciem z dawnych wartości i zwyczajów religijnych. Maryja jest matką pokoju i miłości, wspomożycielką ludzi. Kościół na Ukrainie potrzebuje jej wstawiennictwa.
Odnaleziony diapozytyw wydaje się być z czasów początków fotografii. Mam pytanie,  która to Madonna jest na diapozytywie? Przypominam, że jest ich trzy albo cztery. Większość zdjęć jest na naszym portalu i w internecie. Może ktoś chciałby je zbadać i porównać? Opublikowaliśmy opinie dwóch naukowców; ukraińskiego i polskiego. Czy ktoś chciałby się przyłączyć z wynikami własnych analiz porównawczych?
Poniżej list i fotografia diapozytywu.

O okolicznościach odnalezieni figurki napisałem (tutaj). O wzmiance w Encyklopedii Lwowa (tutaj). Artykuł naukowy pana Mikoły Chmilowskiego (tutaj). Więcej po wpisaniu w wyszukiwarkę na portalu słowa "Madonna"

Treść listu  od Pana Jacka Osiewały:

Witam Panie Zbigniewie,
Kilka tygodni temu udało mi się zakupić taką oto ciekawostkę (załącznik). Jest to diapozytyw o wymiarach 84x84 mm – grafika przedstawiającą alabastrową figurę Matki Bożej Jackowej z kościoła Dominikanów we Lwowie. Na diapozytywie jest następujący opis: „11941. 
Figura N.M. Panny Jackowej w koś. Dominikanów we Lwowie”.
Pozdrawiam
Jacek Osiewała


Nadesłano: Jacek Osiewała
Diapozytyw Madonny Jackowej