Pan Jacek Osiewała wspomaga portal przesyłając  urlopowe wspomnienia z wędrówek za św. Jackiem po świecie. Można je przeczytać wpisując nazwisko Osiewała w wyszukiwarce strony. Wszystkie odkrycia wzbogacają Jackową mapę świata. Teraz Andaluzja w Hiszpanii.
Szczęść Boże
św, Jacku prowadź swego imiennika

Początek wycieczki miał miejsce w Sewilli. Tam też w samym centrum dzielnicy Triana nad rzeką Gwadalkiwir znajduje się Calle San Jacinto - ulica św. Jacka [San_Jacinto].

Jacek Osiewaa San Jacinto 1955 mini

Ulica w części jest deptakiem a w części prowadzi jeszcze ruch kołowy ale już bez linii tramwajowych, które uwidaczniają zdjęcia z lat 50’ poprzedniego stulecia jakie znalazłem w Muzeum Ceramiki - Centro Cerámica Triana [San_Jacinto_tramwaj].

Jacek Osiewaa San Jacinto tramwaj mini

[iglesia_de_San_Jacinto_2]. Przy skrzyżowaniu Calle San Jacinto z ulicą Calle Pagés del Corro zlokalizowany jest kościół pw. św. Jacka [iglesia_de_San_Jacinto_1]Natomiast w budynkach poklasztornych przy kościele znajduje się obecnie zespół szkół św. Jacka – Grupo Escolar San Jacinto [grupo_escolar_San_Jacinto].

Jacek Osiewaa San Jacinto 1955 miniJacek Osiewaa grupo escolar San Jacinto miniJacek Osiewaa grupo escolar San Jacinto mini

O historii powstania szkoły można przeczytać tutaj

Widok na kościół pw. św Jacka na Trianie oraz zespoł szkół św. Jacka w 1955 roku pokazuje fotografia, jaka prezentowana jest we wcześniej wymienionym Muzeum Ceramiki [San_Jacinto_1955]. Na koniec jeszcze ciekawostka: sklep obuwniczy przy Calle San Jacinto w Sewilli o nazwie nawiązującej do św. Jacka – Calzados San Jacinto (calzados po hiszpańsku oznacza obuwie) [calzados_San_Jacinto

Jacek Osiewaa calzados San Jacinto mini

Kolejne miasto, jakie zwiedzaliśmy to Kordoba. I w tym mieście nie trzeba daleko i długo szukać miejsc związanych z naszym świętym. W samym centrum miasta, przy zachodniej fasadzie przepięknej katedry – meczetu Mezquita, przy ulicy Torrijos natrafiamy na Puerta de San Jacinto – brama św. Jacka [puerta_de_San_Jacinto_1] [ puerta_de_San_Jacinto_2].

Jacek Osiewaa puerta de San Jacinto 1 miniJacek Osiewaa puerta de San Jacinto 2 mini

Brama w stylu gotycko-renesansowym była wejściem do szpitala San Sebastian, budynku zbudowanego w latach 1512-1516 przez architekta Hernána Ruiza I. Obecnie w budynku mieści się centrum kongresowo-wystawiennicze oraz biura informacji turystycznej. Widok na budynek wraz z bramą św. Jacka z wieży dzwonów przy katedrze Mezquita prezentuje to zdjęcie: [bell_tower].

Jacek Osiewaa bell tower mini

Spacerując po Kordobie natrafiamy jeszcze na Plaza de Capuchinos, czyli Plac Kapucynów a na nim Fundación Hospital San Jacinto y Iglesia Nuestra Señora de los Dolores - Szpital św. Jacka i kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej [plaza_de_Capuchinos].

Jacek Osiewaa plaza de Capuchinos mini

Wg znalezionych przeze mnie informacji założenie szpitala św. Jacka przypisuje się Pedro del Castillo i datuje na rok 1596. Miało to miejsce w Kadyksie. Rok się zgadza – dwa lata po kanonizacji i kult świętego Jacka Odrowąża pod koniec XVI wieku mógł mieć swoje apogeum. Nie zgadza się postać Pedro del Castillo – konkwistador zmarł wg Wikipedii w roku 1569. „Czeski” błąd? Obecna lokalizacja szpitala św. Jacka i kościoła Los Dolores to zasługa ojca Francisco de Posadasa – hiszpańskiego dominikanina, błogosławionego kościoła katolickiego, który przeniósł szpital do Kordoby w 1710r. Obecny, jeden kompleks architektoniczny utworzony przez Kościół Los Dolores i Szpital San Jacinto wybudowany został w latach 1728-1731.

Wejście do kościoła posiada dwie bramy ozdobione barokowymi portalami, nad którymi znajdują się nisze na cokołach [iglesia_los_dolores].

Jacek Osiewaa iglesia los dolores miniJacek Osiewaa sw Jacek 1 mini

Przy pierwszej bramie (funkcjonujące wejście do kościoła) w niszy ozdobionej ramą i fryzami znajduje się rzeźba wykonana z polichromowanej gliny przedstawiająca świętego Jacka: [sw_Jacek_1, sw_Jacek_2, sw_Jacek_3].

Jacek Osiewaa sw Jacek 2 miniJacek Osiewaa sw Jacek 3 mini

Drugi portal powtarza ten sam schemat, ale znajduje się w nim rzeźba Matki Boskiej Bolesnej.

Kolejny wizerunek świętego Jacka mieści na piętrze dzwonnicy, do której wchodzi się przez zakrystię. Niestety, dostępu do zakrystii jak i wnętrza kościoła strzeże zamknięta krata oddzielająca nawę główną od kruchty. W kruchcie znajduje się jeszcze pamiątkowa tablica na której widnieje tekst, z którego można odczytać, że prawdopodobnie 17.09.1862 szpital św. Jacka i kościół Los Dolores odwiedziła królowa Izabela II Hiszpańska i złożyła jałmużnę w wysokości 6 tys. reali [krolowa_izabela]

Ostatnim etapem naszej podróży była Malaga. W mieście tym znaleźliśmy ulice św. Jacka [calle_San_Jacinto_Malaga], do której przylega absyda, dzwonnica i zakrystia kościoła pw. Najświętszego Imienia Jezus [malaga].

Jacek Osiewaa calle San Jacinto Malaga mini

W bezpośrednim sąsiedztwie ulicy św. Jacka w Maladze znajduje się kościół pw. św. Dominika – udało mi się porozmawiać z księdzem z parafii – niestety żadnych przedstawień świętego Jacka Odrowąża w jego kościele nie ma.

Planowaliśmy jeszcze kilkugodzinną wycieczkę do znajdującej się 30km na wschód od Malagi miejscowości Macharaviaya, gdzie znajduje się kościół pw. św. Jacka – niestety, zabrakło nam już czasu. Zdjęcia kościoła można obejrzeć tutaj.

Nasz tygodniowy wyjazd był fantastyczną przygodą estetyczno-duchową. Zwiedziliśmy nieprawdopodobną ilość zabytków, byliśmy w w/w opisanych miejscach związanych z moim patronem a w niedzielę palmową mieliśmy szczęście obserwować procesje związane z obchodami SEMANA SANTA. Ale to już temat na osobną rozmowę.

Pozdrawiam serdecznie
Jacek Osiewała