Sw. Jacek czekał 12 lat, abym mógł zrobić zdjęcie wtedy, kiedy on i jego brat "zeszli z ołtarza i stanęli na ziemi". Symbolicznie zaznaczając, że są  zawsze na misji w naszym świecie. Ja dodam, że teraz na misji internetowej.

 

Nie ma przypadków w moich wędrówkach za świętym Jackiem, wiele niezwykłych zdarzeń prowadzących do niego już opisałem na portalu. Myślę, że trzeba je kiedyś zebrać w jeden plik, bo rozproszone są wśród prawie tysiąca publikacji. Nasuwają mi się z pamięci wydarzenia w Rzymie, Piacenza, Lwowie, Kamieniu Pomorskim i innych z nim spotkań. Teraz już wiem, że zawsze, gdy nadejdzie właściwy moment robi on robi „klik” i rzeczy dzieją się same na chwałę jego imienia. Tak było i tym razem w Inowrocławiu. Zawsze cierpliwie i w zaufaniu czekam na jego działanie. Pierwszy raz w 2008 roku opublikowałem wzmiankę o jego obecności w farze pw. św. Mikołaja (patrz tutaj ). Od tego czasu kilka razy próbowałem wejść do fary; bądź w czasie pobytu w mieście, bądź będąc przejazdem, zawsze była ona zamknięta, albo milczał telefon na który dzwoniłem, aby się umówić.
20210117 121423Wreszcie św. Jacek zdecydował się mi pomóc, skłaniając do rodzinnego spotkania w domu mojego zięcia Piotra w Inowrocławiu z okazji imienin jego taty Henryka. Podjąłem kolejną próbę dotarcia do sw. Jacka w tym mieście. W niedzielę Piotr, jego ojciec Henryk , Janusz i ja postanowiliśmy pójść do kościoła św. Mikołaja. Czułem, że tym razem odnajdę go,  gdyż sprzyjała temu już sama data. Niedziela wypadła 17 stycznia 2021 roku, a więc w dniu wspomnienia w św. Jacka w kościołach pod jego wezwaniem. Po Mszy św. udałem się do zakrystii zapytałem młodego księdza o św. Jacka. Przyzwyczajony do zaskakujących okoliczności nie zdziwiłem się jak duchowny przestawił się jako ks. Jacek. Wiedziałem - mój patron działa pomyślałem!  Ksiądz z ochotą pokazał nam dwie figury stojące na posadce kościoła i oznajmił:
- To św. Jacek i bł. Czesław, a tu miejsce ołtarza Matki Boskiej Różańcowej,  na razie odnowiono figury świętych i jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z nastawy ołtarzowej konstrukcja ołtarza jest jeszcze u konserwatora,
- No tak, ci dwaj chcą symbolicznie pokazać, że są na nowej misji  - pomyślałem.
- Po powrocie ołtarza na swoje miejsce figury staną w asyście świętego obrazu- dodał ks. Jacek Wichłacz - wikary.

Inowrocławska fara pw. ś. Mikołaja jest z tego samego okresu co Mikołajowy kościół w Gdańsku, w obydwu jet pamięć o św. Jacku. Św. Mikołaj to patron kupców i handlu, poświęcone mu kościoły zazwyczaj stały przy rynkach średniowiecznych miast, tam gdzie Słowo Boże głosili pierwsi dominikanie.
Chwalebną zasługą proboszcza ks Romualda Drążkowskiego jest remont tego ważnego kościoła dla historii Polski. Wszak bywali w nim i królowie i działy się tu wielkie sprawy polityczne. Radujmy się, że  po kilkuset latach także figury świętych mężów zostały zdjęte z ołtarza i odrestaurowane. Nadany został im złoty blask. Złotym bowiem było ich wielkie posłannictwo, drogocenne w modlitwie różańcowej przyniesionej przez nich do Polski i trwałe jak szlachetny kruszec. Gdy staną ponownie w nastawie ołtarzowej, będą asystować obrazowi na którym Matka Boża i Dzieciątko darowują ludziom różaniec. Ten obraz również czeka na swoje miejsce w restaurowanym ołtarzu. Historia miasta i jego położenie wskazują że zapewne gościł w nim św. Jacek
20210117 121716rozancowa
Ps
Zachęta Pana Jacka Tarczewskiego opublikowana w artykule w Gazecie Pomorskiej do zwiedzania Polski szlakiem świętych,  znalazła zainteresowanie. Namawiam do kontynuacji tego pomysłu. Święci przyciągają turystów !