Na apel Przeora Klasztoru Dominikanów w Gdańsku opublikowaliśmy list i zebraliśmy  46.350 zł, które zostały przekazane Przeorowi, resztę wymaganej kwoty przekazali inni darczyńcy., Treść apelu poniżej, Można więc  zaczynać prace budowlane. Będziemy informowali o ich postępie

Wiosną .o pomoc w ratowaniu świątyni zwrócił się do portalu o.Michał Osek. - Przeor Klasztoru. Publikujemy list i pdf opisujący cel zbiórki
Kościół pw. św. Mikołaja w Gdańsku został podarowany św. Jackowi przez Księcia Pomorskiego Świętopełka II. W XIII w. powstał przy nim jeden z pierwszych i istniejących do dziś klasztorów dominikańskich w Polsce.
Opowiadał o tym w niedawnej publikacji Pan Profesor Andrzej Januszajtis ( czytaj tutaj).
Zbiórkę na ten cel prowadzą również Pracodawcy Pomorza link tutaj
Nazwiska darczyńców instytucje i osoby fizyczne za ich zgodą również opublikujemy na portalu.
A o to treść apelu Ojca Przeora:Michała Oska

 

Szanowny Panie Prezesie,

Nasza świątynia, którą opiekujemy się jako bracia dominikanie, przetrwała czas zniszczeń Gdańska podczas II wojny światowej, jednak jesienią 2018 roku na sklepieniach pojawiły się pęknięcia zagrażające bezpieczeństwu osób przebywających w koście, wystąpiła wtedy bezpośrednia groźba katastrofy budowlanej. Od tego czasu wykonaliśmy i sfinansowaliśmy szereg zadań zmierzających do przeprowadzenia niezbędnych napraw o czym szeroko informowaliśmy w mediach - m.in. wykonanie sond architektonicznych, badań archeologicznych, pomiary geodezyjne i wód gruntowych oraz budowo rusztowania wsporczego, wzmocnienie szczytów kościoła i w zeszłym roku naprawa najbardziej spękanych pól sklepiennych.

Przed nami ostatni etap badań i prac, który pozwoli nam na bezpieczne otwarcie nawy południowej, dlatego zwracam się z uprzejmą o wsparcie naszych działań, tak aby do końca roku 2023 na nowo udostępnić cały kościół mieszkańcom i turystom odwiedzającym Gdańsk.

Etap, który jest do najpilniejszej realizacji, to montaż automatycznego monitorowania przemieszczeń pionowych fundamentów Bazyliki św. Mikołaja (jego koszt to ponad 80.000 zł), który pozwoli nam scalić wszystkie dotychczasowego działania. Więcej szczegółowych informacji na temat tego projektu oraz pozostałych aktualnie planowanych działań w kościele znajduje się w załączonym pliku.

Tak jak wspomniałem na spotkaniu, zgodnie z wielowiekową tradycją, naszych Sponsorów i Darczyńców zapraszamy do kontaktu indywidualnego, aby uzgodnić miejsce upamiętniania w kościele udziału Organizacji i Osób Prywatnych w zbiórce na ratowanie jednego z najcenniejszych zabytków Pomorza.

 In Christo,

Michał Osek OP

Klasztor Ojców Dominikanów
ul. Świętojańska 72
80-840 Gdańsk

numer konta:
77 1140 1065 0000 3926 9300 1018
w tytule przelewu:
darowizna na prace ratunkowe i konserwatorskie w kościele św. Mikołaja w Gdańsku dar czytelnika Portalu św. Jacka

Osoby do kontaktu:
Przeor o. Michał Osek: 728 429 932
Inspektor nadzoru inwestorskiego: mgr inż. Janina Cudzik: 604 205 894
Menadżer zabytków Bazyliki: Karolina Szczepanowska: 696 789 402