Po kilku latach zbierania materiałów o św. Jacku wracamy do naszych artykułów  "Cudowna przeprawa przez Wisłę Wyszogród-Kamion" tutaj i "Św. Jacek w herbie Gminy Młodzieszyn" tutaj, aby je przypomnieć i jednocześnie uzupełnić o nowe informacje.

W tamtych artykułach pisaliśmy, że na pamiątkę cudownej przeprawy św. Jacka i towarzyszących Mu braci zakonnych przez wzburzone wody Wisły, którą  możemy zobaczyć na obrazie Francesco Guardi  

Wyszogród - Kamion.Tu gdzie św Jacek zostawił swoje śladyw miejscowości Kamion ustawiony jest granitowy kamień, nazywany "Kamieniem św. Jacka". Dzisiaj, dzięki zdjęciu przesłanemu nam przez ks. Arkadiusza Noconia, możemy zobaczyć ten tajemniczy kamień, a nawet możemy przyjrzeć mu się z bliska i poszukać na nim śladów św. Jacka,  o których mówią miejscowe legendy i opowieści. Spójrzmy, może uda nam się dostrzec ślad stopy, którą miał odcisnąć św. Jacek wędrując szlakiem św. Wojciecha. A może dostrzeżemy wgłębienia, które są śladami stóp i kolan św. Jacka, który ukląkł na kamieniu, aby się pomodlić po cudownym przebyciu wzburzonej rzeki?

 

Wyszogród - Kamion.Tu gdzie św Jacek zostawił swoje śladyJak nam powiedział ks. Arkadiusz, pojechał On do Kamiona w czasie urlopu, aby zobaczyć  miejsce gdzie dokonał się ten słynny cud.

Powędrowali tam również specjalnie Państwo Magdalena i Wiktor Gajda.
Są oni autorami informacji o św. Jacku w  Szombathely  na Węgrzech, którą niebawem opublikujemy.

Kamień w symbolice Jackowej,
znaczy coś więcej.
Św Jacek Urodził się w Kamieniu Śląskim. 
Jeden z Jego  najsłynniejszych cudów upamiętnia kamień po dzień dzisiejszy.

Patrząc na tę pamiątkę, zakrytą przed oczami ludzi, rodzi się pytanie: 
w jaki sposób  zamieścić informację o św Jacku przy Jego kamieniu, aby nie naruszyć naturalnego piękna tej kapliczki?

Aby uzyskać więcej informacji o Kamionie warto przeczytać zamieszczony w Gościu Łowickim na str VIII artykuł "Parafia na piaskach", w którym ciekawie opowiada  o historii kościoła pw św. Michała Archanioła w Kamionie i o swojej parafii jej proboszcz ks Kazimierz Porzeziński.  Warto też zajrzeć na stronę internetową Gminy Młodzieszyn, która uczciła św. Jacka umieszczając Jego postać w swoim herbie i zapoznać się z ciekawym uzasadnieniem podjętej w tej sprawie Uchwały Rady Gminy.
Nie sposób pominąć informacji zamieszczonej na stronie internetowej parafii bł Bolesławy Lamont w Nidzicy o innych okolicznych miejscowościach i o historii tej ziemi przez którą przebiegały dawne szlaki handlowe i po której, przed św. Jackiem wędrował św. Wojciech. 

Informacje o kamieniu św. Jacka w Kamionie można też znaleźć na:

  • stronie Kasi Gałeckiej  Zobaczcie tutaj
  • stronie na zdjęcia -fotostronie Garnek.pl  Zobaczcie tutaj
  • stronie e-kai  zobaczcie tutaj