Pani Bożena Ptaś przesłała mi link do artykułu Marka Szołtyska pt. Świycić jak noleży!"
, który znalazła na portalu "Kultura Wiara" tutaj

Zamieszczamy na pierwszym miejscu ten artykuł i otwieramy temat dyskusji zainspirowany pytaniem.

"Czy dzisiejsza Polska ciągle nie po­trzebuje światła św. Jacka?

Marek Szołtysek - historyk i pisarz mieszkający w Rybniku przypomina - " Gdy przybył święty Jacek posłany przez świętego Dominika do Polski, to otrząsnęli się Polacy z wad, wyzbyli się niedbalstwa, wyrwali się spod władzy szatana, zapalili się do rzeczy wielkich. Polakom zabłysło teraz nowe światło (...)".
Sugeruje , że... jest czas, aby znów zapalić się i zabłysnąć do nowych rzeczy światłem Jackowym.

Agnieszka Bandzińska - wchodząca w skład zespołu autorów naszego portalu "Św. Jacek promieniował czynem ludziom i Bogu potrzebnym i tym m.in zaskarbił sobie wdzięczność i chwałę ołtarzy. Ten, który podejmuje działanie, jest aktywny jak źródło energii, jak źródło światła - nie może się ukryć, bo  zwraca uwagę swoimi czynami.
Polska potrzebuje takich postaw wobec wyzwań współczesnego świata.
Artykuł kończy się modlitwą wyrażającą współczesne pragnienia człowieka.(artykuł tutaj)

Szymon Hołownia - dziennikarz młodego pokolenia napisał o nim...Spodobał mi się ten człowiek, który nie trząsł się nad każdym swoim projektem, wiedział, że życie to nienadające się skalkulować ryzyko, to miejsce na wolne decyzje naszych braci, naszych słuchaczy, ale i naszych współpracowników - tych , którzy nas kiedyś zastąpią" więcej tutaj

Krzysztof Pałys OP napisał o nim cyt:  Jest niczym pitbull spuszczony z łańcucha, nieobliczalny tajfun, prowadzący spektakularnie do celu, z burzą i piorunami. Jego działanie przypomina jazdę na rollercoasterze. Dojedziesz do końca, ale drogi nie zapomnisz. Ja przynajmniej tak doświadczyłem jego mocy.
I dalej dodał cyt:...Lubisz adrenalinę i mocne wrażenia? Nudzą cię przewidywalne wakacyjne podróże? Chcesz to zmienić? Nic prostszego: udaj się na ulicę Stolarską w Krakowie, wespnij się po schodkach do grobu pierwszego dominikanina i poproś o wstawiennictwo. Więcej tutaj

Patron Piłkarzy propozycja na Euro 2012 tutaj

Jacek Ostaficzuk, napisał o nim cyt: Boży bankier naszych próśb i modlitw tutaj

Przemysław Kucharczak,  napisał: Dlaczego Jacek tam działa (w Ameryce Południowej), a u nas nie za często? Nasuwa mi się tylko jedna propozycja odpowiedzi: bo tam ktoś go z wiarą prosi o wstawiennictwo w modlitwie, podczas gdy my, rodacy, o nim zapomnieliśmy. I dalej pisze cyt....mieszkańcy Ameryki Południowej. Oni często nawet nie kojarzą, gdzie jest Polska, a co dopiero Śląsk. Nie kojarzą też cudów, które Bóg działał w średniowieczu przez naszego Jacka w Europie, bo mają na pęczki nowych, wymodlonych za jego pośrednictwem już w Ameryce.

Jacek Krzysztofowicz OP , w homilii wygłoszonej na dzień św. Jacka 2012 w kościele pw. św. Mikołaja w Gdańsku, powiedział - cyt.. .odnajduję w św. Jacku dwie ważne cechy, które mi służą jako dominikaninowi – odwagę i otwartość. Homilia w całości poświęcona była rozważaniom o św. Jacku. Zakończyła się modlitwą o ducha odwagi i duch otwartości , tak potrzebnych ludziom czynu w naszych czasach.

Abp. Damian Zimoń w słowie powitania uczestników Międzynarodowego Sympozjum w Angelicum w 2007 r. Fides et ratio- to dwa skrzydła, które wyniosły św. Jacka aż na wyżyny świętości i przyniosły mu zaszczytny tytuł: Ex Silesia lux - Światło ze Śląska. To światło pragniemy ponownie odkryć podczas dzisiejszego spotkania, aby w nas dojrzało pragnienie zaniesienia światła wiary współczesnej Europie: Ex Silesia pro Europa nova. W herbie arcybiskupa jest "Odrowążówka"

Jan Paweł II o św. Jacku. Zbiór wypowiedzi o św. Jacku opublikowany w książce ks. Arkadiusza Noconia pt. "Uczył nas chodzić z Maryją" Karol Wojtyła - Jan Paweł II o św. Jacku.

O. Maciej Chanaka OP. Św. Jacek - to człowiek permanentnego sukcesu, któremu wujek bp. Iwo Odrowąż przygotował biznes plan

Sięgniemy do naszych obserwacji w istniejących już publikacjach na portalu,  oczekujemy również na wypowiedzi internautów lub linki do artykułów w tej tematyce