W szkole katolickiej St. Hyacinth Academy (180 uczniów) w mieście San Jacinto w dn. 30 kwietnia 2012 roku,  Pan  Michael Mietek Dutkowski  - Vice President  Polish Agenda Polish American Congress & Charities of Southern California, wygłosił prelekcję o Świętym Jacku, bł. Janie Pawle II i Polsce.

Prelekcja była połączona z wystawami  pt.: „ Św. Jacek” , „Bł. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych” i „ Polskie Madonny”. Prelekcję i wystawy zaszczycili,  burmistrz miasta San Jacinto Pan Andrew Kotyuk, nauczycielka Polka, Pani Krystyna Staros. Po wykładzie , Pan Burmistrz obiecał, że miasto proklamuje sierpień miesiącem Świętego Jacka (San Jacinto Month). Dyrektorka  szkoły Pani Ladonna Lambert i Burmistrz miasta otrzymali na pamiątkę, od Pana Mietka, dwie książki: „Polish Americans in California” czyli „Amerykanie Polskiego Pochodzenia w Kalifornii” oraz „Żywoty Polskich Świętych – Lives of the Polish Saints” - ta książka została wydana z Jego inicjatywy.  Słuchacze  również otrzymali pamiątkowe obrazki  ze Świętym Jackiem i  jego życiorysem w 3 językach polskim, angielskim i hiszpańskim oraz obrazki  z Janem Pawłem II.
Dziękujemy za powiadomienie nas o tej wspaniałej inicjatywie, jest to świadectwo żywego w dalszym ciągu, kultu św. Jacka na w Ameryce oraz inicjatywa przyczyniania  się do szerzenia wiedzy o naszym kraju, ludziach,  historii i kulturze.
Przypominamy, że nad rzeką San Jacinto rozegrała się historyczna bitwa, która dała początek Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej,  pisaliśmy o tym w artykule (tutaj).  Na pamiątkę tej bitwy krążownik amerykański nosi na burcie imię św. Jacka (tutaj). Jego imię pojawia się w pieśni Petera Gabriela (tutaj).
Pan Mietek przesłał nam również wykaz 11 miejsc Jackowych w Kalifornii, (tutaj).
Prezentujemy galerię zdjęć z wystawy i za zgodą Pana Dutkowskiego kontakt do niego,  dla rodaków potrzebujących kontaktu lub pomocy.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIA A POWIĘKSZĄ SIĘ

burmistrzchlopak dziewczyna
jpznaczkikontusz pani
prezentacjauczniowie wystawajacek

Opracowano na podstawie e-mail od Pana Mietka

kontakt:
Mietek Michael Dutkowski
Wiceprezes ds polskich Kongresu Polonii Amerykańskiej Południowej Kalifornii                                             
Polonijna Fundacja Charytatywna Poludniowej Kalifornii
Prezes Oddzialu Orange County & Inland Empire
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon i fax 760-202-2797, komórkowy 714-608-0511
Vice President Polish Agenda
Polish American Congress & Charities of Southern California
Chairman PAC Orange County & Inland Empire Chapter
 www.PoloniaCalifornia.Info
Real Estate Agent, Notary Public, Income Tax Preparer
Parcels i przesylki to Poland
ADDRESS - ADRES:
33780 SHIFTING SANDS TRAIL
CATHEDRAL CITY, CA 92234-4481
Phone & Fax: 760-202-2797
Cell: 714-608-0511