Dear Friends - Drodzy Przyjaciele - Amigos

tymi gorącymi słowy zaczyna się e-mail, jaki otrzymaliśmy w trzech językach z Kalifornii, którego treść publikujemy poniżej, w oczekiwaniu na jutrzejsze wydarzenia zdjęcia i film. Adersaci tej korespondencji znajdują się w wielu krajach świata no i oczywiście w Kalifornii. Czy główne obchody 419. rocznicy kanonizacji św. Jacka odbyły się w San Jacinto?. Chyba tak, bo milczą nasze portale internetowe o tym wydarzeniu w kraju.

Proklamacja miasta San Jacinto oglaszająca miesiąc kwiecień 2013 miesiącem upamiętnienia kanonizacji Świętego Jacka Odrowąża została ogłoszona 16 kwietnia b.r. w wigilie rocznicy kanonizacji na posiedzeniu Rady Miasta San Jacinto. Grupa Polakow (Kalifornia, Kondyn i Warszawa) byla przy tym obecna. Przemawial Burmistrz Mark Bartel, byly Burmistrz Andrew F Kotyuk, Wicedyrektor Szkoly Sw. Jacka,  pani Jimenez i ja (Mietek Dutkowski) w imieniu Kongresu Polonii Amerykańskiej Południowej Kalifornii. Mam zdjecia i film wideo.
Serdeczne dzięki Radzie Miasta za te dwie proklamacje.

W najbliższy piatek 19 kwietnia 2013, o godz. 8:15 am były burmistrz, pan Andrew Kotyuk, wręczy oficjalnie proklamacje na specjalnym zebraniu wszystkich uczniów katolickiej szkoly - Akademii Swietego Jacka przy ulicy 275 S. Victoria Avenue, San Jacinto, CA 92583.
Prosimy serdecznie o przybycie i poparcie promocji Sw. Jacka i Polski. Bedzie także, przygotowana przeze mnie, wystawa o Sw. Jacku, Janie Pawle II, Polsce i Polonii. Ja wrecze kopie portretu Sw. Jacka, namalowanego przez Karoline Sciegienny z Krakowa. Będą też rozdawane pocztówki  o Sw. Jacku i Janie Pawle II.

Michael Mietek Dutkowski
Wiceprezes do spraw polskich
Kongres Polonii Amerykańskiej Południowej Kalifornii
Polonijna Fundacja Charytatywna Południowej Kalifornii
Prezes Oddzialu Orange County & Inland Empire

Przypominamu, że miasto Świętego Jacka (San Jacinto) w sierpniu 2012 roku .rozpoczęło projekt edukacyjny przypominający mieszkańcom postać swego patrona.

PROKLAMACJA                                                                                                             

Rady Miasta San Jacinto (Rady Miasta Świętego Jacka)

- ZWAŻYWSZY, ŻE; katolicki ksiądz podróżujący z hiszpańskim odkrywcą, Don Juan Baptista de Anza nazwał tę dolinę aby uhonorować St. Hyacinth, co znaczy San Jacinto po hiszpańsku i Święty Jacek po polsku; i
- ZWAŻYWSZY, ŻE, proklamacja została ogłoszona w roku 2012 uznająca miesiąc sierpień miesiącem wysławiania Świętego Jacka na cześć imiennika miasta (San Jacinto); i
- ZWAŻYWSZY, ŻE, Święty Jacek został kanonizowany 17 kwietnia 1594 przez Papieża Klemensa VIII; i

DLATEGO TEŻ TERAZ, Rada Miasta San Jacinto ogłasza niniejszym, że miesiąc kwiecień 2013 jest przeznaczony dla upamiętnienia rocznicy kanonizacji Świętego Jacka Odrowąża.

Prezentacji dokonano 16. dnia miesiąca kwietnia 2013
Mark Bartel, Burmistrz                                                                                                                                                     
Alonso Ledezma, Zastępca Burmistrza            
Andrew Kotyuk, Radny miasta                                              
Scott Miller, Radny miasta                                                  
Crystal Ruiz, Radna miasta  

Dziękujemy i my Radzie Miasta za ogłoszenie kwietnia miesiącem obchodów rocznic kanonizacji św. Jacka a sierpnia "Miesiącem św. Jacka". Podziwiamy i gratulujemy dążenia do tworzenia tożsamości kulturowej mieszkańców w nawiązaniu do postaci patrona, rzecz niebywała i wyjątkowa, warta naśladownictwa na świecie a zwłaszcza w naszym kraju.

PS. Mietku dziękuję. Jesteś ambasadorem św. Jacka.
Drodzy czytelnicy wpiszcie do "wyszukiwaczki" znajdującej się w prawym rogu strony,  słowo Dutkowski,  a znajdziecie 6 artykułów o dokonaniach Pana Mietka w Kalifornii w sprawie szerzenia kultu naszego patrona, znajdziecie w nich  opis 11 miejsc św. Jacka w Kalifornii, wykaz obok obrazu zamieszczonego poniżej zawiera ich znacznie więcej.

Szczęść Boże i Ty św. Jacku dopomóż!

Miasto San Jacinto zamówiło u malarki częstochowskiej Pani Karoliny Sciegienny, 2 obrazy, jeden dla szkoły im. św. Jacka a drugi dla magistratu. Panią Karolinę z jednym z obrazów możecie zobaczyć na tym zdjęciu tutaj

sciegienny j
zyciorys ang