W środę 12 czerwca 2013 roku na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportu w Strzelcach Opolskich odbył się już po raz szósty Międzydiecezjalny Turniej Piłkarski o Puchar świętego Jacka.
Św. Jacek pochodzący z pobliskiego Kamienia Śląskiego i należący do grona najbardziej znanych w świecie polskich świętych, od 5 lat czczony jest na strzeleckiej ziemi w bardzo nietypowy sposób, bowiem poprzez najbardziej popularną dyscyplinę sportową - piłkę nożną.

Tegoroczny Turniej św. Jacka odbywał się w 20 rocznicę ustanowienia św. Jacka głównym patronem metropolii górnośląskiej, która obejmuje swym zasięgiem archidiecezję katowicką, oraz diecezje: gliwicką i opolską. Turniej miał charakter międzydiecezjalny, wzięło w nim udział 16 reprezentacji szkół wyższych, ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych z 4 diecezji. Oprócz diecezji którym patronuje św. Jacek, wzięła też udział po raz pierwszy szkoła z archidiecezji częstochowskiej – Zespół  Szkół Truskolasy (które są miejscowością rodzinną piłkarza Borussi Dortmund i kapitana reprezentacji Polski – Jakuba Błaszczykowskiego).
Każda z zaproszonych drużyn występowała pod nazwą jednego z klubów występujących w 1/8 rozgrywek tegorocznej edycji Piłkarskiej Ligi Mistrzów. Rozegrano w sumie 35 meczy trwających po 20 minut każdy (2x10), równolegle na 3 boiskach, w ciągu  7 godzin. Turniej składał się z dwóch faz: grupowej i pucharowej. Mecze w grupach zostały rozegrane systemem „każdy z każdym”. Drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w swojej grupie awansowały do fazy pucharowej (drużyna z pierwszego miejsca w grupie A zmierzyła się z drugą drużyną grupy B, 1B - 2A, 1C - 2D, 1D - 2C następnie zwycięzcy półfinałów zagrali  mecz o pierwsze miejsce, a przegrani o 3 miejsce).  
W tym roku szkoły rywalizowały o Puchar św. Jacka w dwóch kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Szkoły gimnazjalne (ZS Truskolasy, MOW Rudy, PG 19 Gliwice-Łabędy, ZS Czarnowąsy, PG Szymiszów i PG 1 Strzelce Opolskie) podzielone na 2 grupy 3-zespołowe rozgrywały swoje mecze na boisku orlika. Natomiast szkoły ponadgimnazjalne (WŚSD Katowice, WMSD Opole, ZSP 5 Ruda Śląska, ZSOMS Racibórz, II LO Bytom, ZSET Gliwice-Sośnica, ZSE Opole, ZSZ Krapkowice, ZSO Strzelce Opolskie i CKZiU Strzelce Opolskie), grały na 2 boiskach trawiastych w 2 grupach po 5 zespołów.  
Jednym z głównych celów Turnieju była rywalizacja w duchu „fair play”. Postawa „fair play” i bycie przykładem dla innych, wcale nie oznacza braku sportowych emocji i walki o zwycięstwo. Odpowiednia motywacja, podobnie jak zdrowa i bezpieczna rywalizacja były jak najbardziej widoczne podczas gry. Zawodnicy na murawie by pokonać rywali wylewali z siebie siódme poty. Co było widać w obu kategoriach wiekowych.

W kategorii gimnazjalnej zwyciężyło Publiczne Gimnazjum nr 1 w Strzelcach Opolskich (grające jako Real Madryt), które zdominowało rozgrywki w tejże kategorii pokonując wszystkie drużyny, a w finale wysoko wygrywając z Publicznym Gimnazjum z Szymiszowa (Arsenal Londyn) 5-1. W meczu o 3 miejsce Zespół Szkół z Truskolasów (Borussia Dortmund) wygrał z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym z Rud Raciborskich (Celtic Glasgow) 4:2.

Bardziej wyrównana była rywalizacja w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Turniej zwyciężył Zespół Szkół Elektrycznych z Opola (występujący jako Szachtar Donieck) w finale pokonując Zespół Szkół Ogólnokształcących ze Strzelec Opolskich (Valencia CF) 2:0. W meczu o 3 miejsce gospodarze Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Strzelce Opolskie (Malaga CF) pokonali ZSO Mistrzostwa Sportowego z  Raciborza również 2-0.

Turniej zorganizowany zostało jako połączenie dwóch projektów edukacyjnych dla młodzieży pod tytułem: "Św. Jacek – światło ze Śląska" oraz „W poszukiwaniu wartości sporcie” realizowanych wspólnie przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Głównym celem tych projektów jest przede wszystkim integracja młodzieży szkół wyższych, średnich i gimnazjalnych metropolii górnośląskiej związanych ze św. Jackiem poprzez sportową rywalizację w duchu fair play, wolnym od wulgaryzmów i agresji boiskowej, jak również propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem.
Piękną ceremonię otwarcia turnieju w stylu Champions Leauge przygotowaną przez nauczycieli i uczniów CKZiU, jak również ceremonię wręczania nagród uświetnili liczni zaproszeni gości min.: Starosta Strzelecki – Józef Swaczyna, Wicestarosta Strzelecki – Waldemar Gaida, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Jan Bogusz, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Strzelce Opolskie – Józef Kampa. Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania – Marek Życzyński, Proboszcz Parafii św. Jacka w Kamieniu Śląskim – ks. Arnold Nowak, Kapelan Sportu Opolskiego – ks. Jerzy Kostorz, Administrator parafii św. Wawrzyńca – ks. Rudolf Nieszwiec.

Mowę wstępną wygłosili: pan Józef Swaczyna, ks. Rudolf Nieszwiec i ks. Jerzy Kostorz.  Na zakończenie każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar i medale ufundowane przez  parafie: św. Jacka w Kamieniu Śląskim i św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, oraz firmy: INFRACOOR Sp. z o.o. z Gdańska, Joachim Duda TRADE Sp. z o.o.  z Opola, ADAMIETZ Sp. z o.o., ze Strzelec Opolskich, KAPICA z Zawadzkiego, a także nagrody rzeczowe w postaci koszulek i piłek z autografem kapitana reprezentacji Polski – Jakuba Błaszczykowskiego, jednego z patronów honorowych turnieju.
Dyrekcja Szkoły i Zespół Organizacyjny Turnieju pragnie wyrazić wdzięczność każdemu, kto choć w najdrobniejszym geście wspierał organizację. Dziękujemy za wszelkie dobro, które doświadczyliśmy w trakcie przygotowywania tego turnieju.

plakat 6 turniej dsc01498
dsc01432 dsc01423
dsc01428 img 6768
dsc01518 dsc01453

KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU (gimnazjum)

1.    Publiczne Gimnazjum nr 1 STRZELCE OPOLSKIE (Real Madryt)
2.    Publiczne Gimnazjum SZYMISZÓW (Arsenal Londyn)
3.    Zespół Szkół TRUSKOLASY(Borussia Dortmund)
4.    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy  RUDY RACIBORSKIE (Celtic Glasgow)
5.    Gimnazjum nr 19 GLIWICE-ŁABĘDY (FC Barcelona)
6.    Zespół Szkół CZARNOWĄSY (AC Milan)

Szkoła  PG1  Strzelce Opolskie zwyciężyła  Puchar św. Jacka  w kategorii gimnazjum w następującym składzie:
Mateusz Celes, Sławomir Szczerliński, Marcel Sprancel, Piotr Baranowski, Paweł Ochwat, Robert Klencz, Andrzej Nadybski, Grzegorz Kleemann, Michał Stobrawa.  Opiekunem zwycięskiej drużyny był pan Andrzej Szczużewski.                               

Tytuł Najlepszego Piłkarza Turnieju w kategorii gimnazjum przyznano uczniowi Publicznego Gimnazjum w Szymiszowie  DAMIANOWI KROKER.

Miano Najlepszego Bramkarza w kategorii gimnazjum przyznano MATEUSZOWI CELES  z  PG 1  w Strzelcach Opolskich.

Statuetkę Króla Strzelców w kategorii gimnazjum otrzymał uczeń PG 1 Strzelce Opolskie – MARCEL SPRANCEL.


KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU (kategoria ponadgimnazjalna)

1.    Zespół Szkół Elektrycznych OPOLE (Szachtar Donieck)
2.    Zespół Szkół Ogólnokształcących STRZELCE OPOLSKIE (Valencia CF)
3.    Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego STRZELCE OPOLSKIE (Malaga CF)
4.    Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego RACIBÓRZ (Bayern Monachium)
5.    Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych GLIWICE (Manchester United)
6.    Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne KATOWICE (Galatasaray Stambuł)
7.    Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne OPOLE (Juventus Turyn)
8.    Zespół Szkół Zawodowych KRAPKOWICE (Schalke Gelsenkirchen)
9.    II Liceum Ogólnokształcące BYTOM (Paris Saint-Germain)
10.    Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 RUDA ŚLĄSKA (FC Porto)

Szkoła  ZSE  Opole grała w składzie:
Szymon Grzebieniak, Rafał Unijewski, Paweł Socha, Patryk Kokot, Dawid Kowalczyk, Dawid Grobosz, Rafał Grobosz, Rafał Galuska, Dariusz Sawicki, Paweł Leżak. Opiekunami zwycięskiej drużyny byli panowie: Jarosław Stykała i Piotr Dobrowolski.                               

Nagrody indywidualne w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

Najlepszym Piłkarzem Turnieju był uczeń Zespołu Szkół  Elektrycznych w Opolu PATRYK KOKOT.

Najlepszym Bramkarzem – SZYMON GRZEBIENIAK  z  Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu.

Statuetkę Króla Strzelców otrzymał uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego z Raciborza – ADRIAN CHAŁUPIŃSKI.