Odpowiedź znana jest od dawna, potwierdza to dzisiejszy wyscig. O godz 11.32 po pościgu trwającym 24h i 45 min. doszedł Karola Godulę. Ten zorintowawszy się, że ma świetego za plecami przyspieszył, ale tempa nie wytrzymał i został w tyle. O godz.16.54 po lawinie głosów, Jacek minął -jak powiew wiatru Dominika Żdziebło-Danowskiego, który nawet nie zareagował na pościg i zajął 3 pozycję w peletonie. Zobaczywszy przed sobą żółtą koszulkę lidera peletonu nie zwalniał do północy. Przy takiej sile sprawczej, dzielący ich dystans nie pozbawia nadziei na zwycięstwo bo:

św. Jacek to:
 - „Największa polska postać historyczna wieku XIII i jeden z najwybitniejszych mężów ówczesnej Europy” (prof. Feliks Koneczny)

- „Dzięki św. Jackowi m. in. wiek XIII był okresem wielkiego przebudzenia religijnego, pierwszym stuleciem świętych w Polsce” (prof. Karol Górski)

- „Wielki syn, a w pewnej mierze i ojciec naszej Ojczyzny, ponieważ był jednym z tych mężów, którzy bardzo zaważyli na całym naszym życiu religijnym i narodowym”. (List pasterski Biskupów Polskich, 1957)

- „Św. Jacek swą działalnością obejmował wszystkie granice Polski i w czasach rozbicia dzielnicowego scalał jej mieszkańców w jedną rodzinę”. (List pasterski Biskupów Polskich, 1957)
 
- „Nauczył św. Jacek naród polski umiejętności jednoczenia, zespalania”. „Od niego rozpoczęło się przepowiadanie Ewangelii po polsku” i dzieki niemu, m. in., „nie mamy na naszym sumieniu narodowym ciężkich zbrodni”. (Prymas St. Wyszyński)
 
- “Chluba naszego narodu”, „był jednym z tych, którzy nas zrodzili dla Chrystusa i dla Ewangelii”, „uczył ich także wielkości człowieczeństwa”, „był pierwszym, który uczył naszych przodków odmawiać różaniec”, „myśmy od niego nauczyli się chodzić z Maryją” (kard. Karol Wojtyła)
 
- Poza tym: do czasów bł. Jana Pawła II był to najbardziej znany polski święty poza granicami kraju, jedyny polski święty na kolumnadzie św. Piotra i jedyny, którego malowali najwybitniesi malarze: El Greco, Carracci, etc.

Cytaty na podstawie e-mail od Internautów

Co mówili o sw. Jacku ci, których już nie ma, czytaj tutaj

To, że jest najbardziej znanym Polskim swiętym na swiecie zobaczcie tutaj

Dziękuję. Św. Jacku prowadź!