Papież Jan Paweł II w ostatniej pielgrzymce do Polski, pożegnał się symbolicznie ze św. Jackiem. Nie mamy zdjęcia z tej ważne chwili. Przeszukaliśmy zbiory Observatore Romano, kolekcję Artura Mauri - osobistego fotografa papieża, pytaliśmy ojców dominikanów z Krakowa. Nikt z nich nie ma takiego zdjęcia. Kiedy już powątpiewałem w ten fakt, bo znany był on tylko z ustnego przekazu, odnalazłem relacje z VIII pielgrzymki na portalu "polskieradio". Oryginał tutaj. Kopiuję ten fragment, aby się nie zagubił i apeluję przejrzyjcie zdjęcia z tej pielgrzymki, moż ktoś je sfotografował papieża z relikwiarzem św. Jacka.

17 sierpnia 2002 – człowiek w drewniakach
Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była konsekracja nowowybudowanego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Na trasie z Franciszkańskiej do Łagiewnik witało papieża tysiące ludzi. Jan Paweł II nie był w stanie wyjść z samochodu, by odwiedzić miejsca znajdujące się na trasie przejazdu, jak to miał w zwyczaju. Tym razem to ludzie wychodzili do niego. Papamoblie zatrzymał się przy bazylice dominikanów, którzy tego dnia obchodzili wspomnienie założyciela zakonu – św. Jacka Odrowąża. Papież ucałował wyniesiony z bazyliki relikwiarz św. Jacka i pobłogosławił wiernych. Kolejnym przystankiem na drodze do sanktuarium w Łagiewnikach był szpital ojców bonifratrów. Tutaj niepełnosprawny mężczyzna na wózku poprosił papieża, w imieniu chorych i personelu szpitala, o pobłogosławienie krzyża przyniesionego ze szpitalnej sali.
W Łagiewnikach papież dokonał konsekracji świątyni, a także w specjalnej modlitwie zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Na zakończenie uroczystości Jan Paweł II nawiązał do wspomnień z młodości. - Jak można było sobie wyobrazić, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach – mówił papież.
Z Łagiewnik Jan Paweł II wyruszył w podróż po Krakowie. Najpierw zatrzymał się na terenie budowy nowego Kampusu UJ i Biblioteki PAT. Kolejnym przystankiem była ul. Tyniecka 10, gdzie młody Karol Wojtyła, student UJ, mieszkał z ojcem. To w tym miejscu zastała go wojna, tu tworzył konspiracyjny teatr i stąd wyszedł do tajnego seminarium na Franciszkańskiej. W podróży po Krakowie Jan Paweł II zatrzymał się u salezjanów na Dębnikach – swojej dawnej krakowskiej parafii, do której należał nie będąc jeszcze księdzem. Tam w oczekiwaniu na Ojca Świętego wystawiono obraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, przed którym Karol Wojtyła modlił się "każdego dnia".
Wieczorem Jan Paweł II nie zawiódł nadziei oczekujących przed Pałacem Arcybiskupim na Franciszkańskiej i około 19.30 pojawił się w oknie rezydencji. - Zdradź nam sekret niepojęty, jak być młodym Ojcze Święty! - krzyczała zgromadzona młodzież. - Pomimo starości, pomimo śmierci – młodość w Bogu – odpowiedział 82-letni Jan Paweł II.