Poprzez Internet możemy dotrzeć do archiwum Instytutu Piłsudskiego i znaleźć tam  oryginał  notatki nr 21 z dn. 19 czerwca 1957r Ambasady przy Watykanie, mówiącej o nabożeństwie ku czci św. Jacka Odrowąża, które odbyło się w kościele Santa Maria Sopra Minerwa w dn 2 .06.1957r. Mszę św. odprawił bp. Michał Klepacz, kazanie wygłosił abp. Józef Gawilna . Na zakończenie Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński udzielił licznie zebranemu ludowi błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Ta notatka zawiera również kilka innych ciekawych doniesień politycznych
Link do oryginałów scanów notatki  tutaj.

Do św. Jacka zwrócił się kardynał Stefan Wyszyński w 1957r. o pomoc w okresie walki o wiarę z totalitarnym systemem ( homilia tutaj). Mamy obrazek ze św. Jackiem wydany w Rzymie z okazji 700 lecia śmierci ( tutaj).
Opis uroczystości jubileuszowych pięćdziesiąt lat później w 750 lecie śmierci można sobie przypomnieć sięgając do naszych publikacji z licznymi linkami (tutaj)
W Bazylice Santa Maria Sopra Minerwa znajduje się tu nastawa ołtarzowa (palla) olej na płótnie  z Objawieniem się Dziewicy św. Jackowi autorstwa Ottavio Leoni zwanego il Padovanino z artystycznie ujętą treścią świętej rozmowy. Link do przewodnika ze zdjęciami ( tutaj)