Spotkanie Jacków,  imienników św. Jacka w Jarosławiu (film i informacja tutaj)

17 sierpnia 2017r – w święto pierwszego polskiego dominikanina – w Jarosławiu odbyło się I Regionalne Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża. Organizatorzy zaprosili świeckich i duchownych noszących imię Jacek z całego Podkarpacia. Przybyło 40 osób.
Pomysł wyniknął z potrzeby uświetnienia święta św. Jacka, tu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej”. W dominikańskiej bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu uczestnicy spotkania wzięli udział we Mszy św., którą koncelebrowali trzej księża o imieniu Jacek. Zwiedzili też sanktuarium i klasztor ojców dominikanów, a oprowadził ich pomysłodawca spotkania, który jest przewodnikiem PTTK Pan Jacek Hołub- radny miasta zapowiedział, że wytłumaczy fenomen legendy o przeniesieniu figury Matki Bożej z Kijowa do Lwowa, Krakowa i Przemyśla, niestety nie znamy tej legendy, ale polecamy nasze artykuły na ten temat w nich wiele historycznych faktów. Zbiór dostępny po wpisaniu w wyszukiwarkę portalową słowa " lwowska" teksty w języku ukraińskim są tam również dostępne.
W czasie spotkania były rozdawane kłosy pszenicy – dla przypomnienia cudu wzniesienia kłosów, uczestnicy skosztowali „jackowych pierogów” i zasadzili „jackowe drzewo”, czyli lipę. Jacek Dunikowski, w komentarzu na portalu dominikanie.pl zaproponował „lepienie pierogów na czas” jak to robią dominikanie w Lublinie