GDYBY MUNDIAL ODBYWAŁ SIĘ W STRZELCACH OPOLSKICH 

POLSKA ZOSTAŁABY WICEMISTRZEM ŚWIATA

Tegoroczna edycja Turnieju o Puchar Świętego Jacka w Strzelcach Opolskich formułą przypominała Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. W dwudniowym MUNDIALU ŚW. JACKA 2018 wzięły udział 32 młodzieżowe zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów, średnich i wyższych z województwa opolskiego i śląskiego, występujące jako reprezentacje piłkarskie państw biorących udział w tegorocznym Mundialu odbywającym się w Rosji.  Szkoły podstawowe (8 drużyn) i ponadgimnazjalne (8 drużyn) rozgrywały swoje mistrzostwa we wtorek 12 czerwca, a szkoły gimnazjalne (16 drużyn) w środę 13 czerwca.

            W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Gliwicach reprezentująca Iran, w kategorii gimnazjów – Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza (Pomologia) w Prószkowie, będący Belgią, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Zespół  Szkół Elektrycznych z Opola, który występował jako Nigeria. Co ciekawe w kategorii gimnazjalnej w finale spotkały się Belgia i Polska, reprezentowana przez gimnazjum z Piekar Śląskich, a o zwycięstwie w finale zadecydowały rzuty karne, w których lepsi byli piłkarze z Pomologii Prószków (Belgia). Pozostałe mecze Polski: z Senegalem (Szymiszów) 1:0, z Kolumbią (Kielcza) 5:0, z Japonią (Krupski Młyn) 3:0, z Panamą (Jemielnica) 1:0, z Meksykiem (Rudy Raciborskie) 1:0, a w finale z Belgią (Prószków) 0:0 po rzutach karnych 3:4. Oby to był dobry prognostyk.

            W sumie w całym turnieju strzelono 169 goli: 36 razy do bramki trafiali piłkarze szkół podstawowych, 95 razy – gimnazjów i 38 razy – szkół ponadgimnazjalnych. Najskuteczniejszym zawodnikiem mundialu był Michał Małek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego  z Rud Raciborskich, który zdobył 7 bramek, najlepszym bramkarzem został wybrany Marko Pietrzyk z Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich, który nie stracił żadnego gola. Najbardziej wartościowymi piłkarzami Mundialu Św. Jacka 2018 zostali uznani: Paskal Pieczyski (SP 13 Gliwice) – w kategorii szkół podstawowych, Kacper Uryga (ZS Pomologia Prószków) – w kategorii szkół gimnazjalnych i Marek Kotula (ZSE Opole)

            Po raz pierwszy Międzydiecezjalny Turniej Piłkarski o Puchar św. Jacka - patrona kościelnej metropolii górnośląskiej – odbył się 14 kwietnia 2008 roku. Wówczas w tym turnieju wzięły udział 4 drużyny szkół: 2 seminaria duchowne z Katowic i Opola oraz 2 szkoły ponadgimnazjalne z Rydułtów i Strzelec Opolskich. Od tego czasu turniej był organizowany cyklicznie co rok, w przeciągu 10 lat w wzięło w nim udział ponad 1500 piłkarzy z ponad 50 różnych szkół. Ten mały jubileusz skłaniał do podziękowań i dlatego tegoroczny turniej był dedykowany wszystkim tym którzy na różne sposoby włączyli się w organizację tego dzieła, przede wszystkim uczniom i nauczycielom - głównego organizatora tego przedsięwzięcia czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Z roku na rok Turniej św. Jacka zyskuje na popularności i jednocześnie na atrakcyjności dzięki dobrej współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami, między innymi z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu, Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Kapelanem Sportu Diecezji Opolskiej, szkołami, władzami samorządowymi, parafiami, firmami sponsorującymi nagrody, mediami patronującymi z Portalem Internetowym św. Jacka na czele.

            Tegoroczna jedenasta edycja turnieju odbywała się pod hasłem Piłkarskie Mistrzostwa Szkół "Mundial św. Jacka 2018" i nawiązywała do Mundialu, który 14 czerwca rozpoczął się w Rosji. Podczas dwóch dni w naszym Turnieju wystąpiły zespoły z 32 szkół, pochodzące z 4 diecezji: katowickiej, częstochowskiej, gliwickiej i opolskiej. Rywalizowały w 3 grupach wiekowych o 3 oddzielne puchary: 12 czerwca swoje mistrzostwa rozegrały szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, a 13 czerwca – uczniowie klas gimnazjalnych. W sumie rozegranych zostało 64 mecze każdy po 20 minut, toczyły się  jednocześnie na 3 boiskach trawiastych Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Strzelcach Opolskich.

            Jako główny cel tego turnieju uznajemy przede wszystkim integrację dzieci i młodzieży z metropolii katowickiej poprzez radosny futbol i rywalizację w duchu fair play, wolną od wulgaryzmów i agresji boiskowej, a także promowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem. Jako przykład przytoczę tu pewną historię. Kilka lat temu podczas jednego z meczy pomiędzy klerykami seminarium a reprezentacją gimnazjum w trakcie walki o piłkę gimnazjalista został sfaulowany przez jednego z kleryków. Faulujący podszedł do niego, podał mu rękę i powiedział: "Przepraszam cię, stary...". To dla młodego piłkarza było tak dużym zaskoczeniem, że pamięta to do dziś, podzielił się też tym ze znajomymi i nauczycielami.  Chcemy właśnie taką postawę promować.