Rzym św. Jacka.
Zaznaczyliśmy na mapie Rzymu wszystkie znane nam "Jackowe Miejsca".
Mapa świata z Rzymem, kliknijcie  tutaj i zaczekajcie cierpliwie, aż się strona załaduje i powiększcie Rzym.

Każdego roku do Rzymu - zwanego również Chrzcielnicą Polski  przybywają tysiące rodaków. Nasz przewodnik informuje o miejscach oznaczonych kultem św. Jacka. W atmosferę miasta i pamiątek związanych z ze św. Jackiem, patronem św. Jana Pawła II wprowadza nas ks. Arkadiusz Nocoń, w audycji radia Em.
Audycję proponujemy nagrać na MP3 i zabrać ze sobą do Rzymu. Proponujemy również przesłuchać nagrania Radia Watykan  o kanonizacji św. Jacka, i uczestniczyć z nami w beatyfikacji (czytaj tutaj) i kanonizacji św. Jana Pawła II. Czytaj tutaj
Można także kupić przewodnik " Śladami św. Jana Pawła II po Watykanie"

1.Zazwyczaj Wieczne Miasto zwiedza  się zaczynając od Placu św. Piotra na Watykanie. Patrząc na Bazylikę św. Piotra, należy obrócić się w lewo i spojrzeć na attykę kolumnady Berniniego z kamiennymi figurami świętych, tu gdzie stoi św. Jacek , na środku lewej nawy, od wieków patrząc papieżom w okna. Nam tę figurę wskazał gołąb, symboliczny potomek gołębi, które 17 kwietna 1594 roku, papież Klemens VIII wypuścił na wolność w czasie ofertorium, kulminacyjnego momentu uroczystości kanonizacyjnej św. Jacka. Jak spojrzymy przez teleobiektywy na głowę św. Jacka i na nieopodal stojącego św. Antoniego zauważymy bliźniacze podobieństwo twarzy postaci. Bernini w artystyczny sposób pokazał podobieństwo dzieł tych świętych. W późniejszych czasach nasi przodkowie mimo że modlili się za wstawiennictwem św. Jacka,  to byli zbyt słabi, aby "ponieść" Go do kościołów na całym świecie,  tak jak jest obecny w nich  jest np. św. Antoni. W 2011r  odkryłem jeszcze jedną tajemnicę tej figury a mianowicie u stóp Jacka biskupią mitrę . (czytaj tutaj)

2. Prawdziwym magicznym miejscem do którego musi dotrzeć każdy turysta jest bazylika św. Sabiny na Aventynie. Awentyn to  "Święte Wzgórze Polaków ", bowiem  stąd wyruszali wielcy apostołowie ewangelizujący nasz naród, tu też św. Jacek wstąpił do zakonu otrzymawszy habit z rąk św. Dominika. Zdarzenie to upamiętniają freski Federico Zuccari w przepięknej kaplicy poświęconej naszemu Świętemu i obraz olejny  w ołtarzu pt: " Wizja św. Jacka" - Lavinii Fontana -  znanej na świecie pierwszej kobiety malarki. W mury bazyliki wmurowano również mozaikę przedstawiającą św. Jacka dla upamiętnienia uroczystych obchodów 750 rocznicy śmierci. O zapalaniu światła w tym miejscu przeczytajcie pod linkiem. Po zwiedzeniu bazyliki, można położyć się na trawie w pomarańczowym gaju zasadzonym przez św. Dominika, aby kontemplować Rzym spoglądają ze wzgórza na jego panoramę. O tym jak najlepiej dotrzeć w to miejsce  ( tutaj) Przeczytajcie również o spotkaniu z kustoszem bazyliki ojcem Janem, (obecnie jest już w Polsce)  a poznacie to, czego zwykły turysta zobaczyć na Awentynie nie może.

3.Kościół dominikański Santa Maria sopra Minerva. Bazylika Santa Maria sopra Minerwa (tu mapa). Znajduje się tu nastawa ołtarzowa (palla) olej na płótnie  z Objawieniem się Dziewicy św. Jackowi autorstwa Ottavio Leoni zwanego il Padovanino z artystycznie ujętą treścią świętej rozmowy

Świadectwo kultu przed kanonizacyjnego, obraz powstał bowiem w 1578 roku. Godne uwagi jest umiejscowienie ołtarza św. Jacka, znajduje się on między kaplicą św. Dominika a kaplicą św.Piusa V, wszyscy trzej są ogromnie zasłużeni dla kultu Różańca. W krypcie spoczywa także Józef Szymanowski (1779-1867), polski generał z okresu powstania listopadowego.  

4. Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na via delle Botteghe Oscure przy Placu della Republica,  jest najstarszym i najcenniejszym polskim zabytkiem poza Krajem. Obraz w głównym ołtarzu przedstawiający Chrystusa Zbawiciela w towarzystwie św. Stanisława i św. Wojciecha i św. Jacka, jest dziełem Antiveduto Grammatica. Tu również jest pokazywana sutanna św. Jana Pawła II teraz jako relikwia.

5. Kościół Santa Maria degli Angeli   przy Piazza della Repubblica. ( mapa) Kościół został zaprojektowany przez Michała Anioła na ruinach dawnych term z okresu panowania okrutnego cesarza Dioklecjana przy budowie których straciło życie wielu chrześcijan. W kościele po prawej stronie znajduje się kaplica San Giacinto. Została założona w 1608r przez pochodzącego z Milano Alessandro Litta. W kaplicy znajduje się ołtarz, a w nim namalowany przez Jana Baglione obraz przedstawiający św Jacka ze św Rajmundem de Penyafort przed Matką Bożą z Dzieciątkiem w otoczeniu Aniołów. W 2007 roku było zbyt ciemno, aby zrobić zdjęcie. W 2015 r Pan Jacek Osiewała wykazał się sprytem i zrobił je ( czytaj o tym tutaj)

6. Dnia 12 lutego 1218 roku kanonik Jacek Odrowąż wybiera swoją dalszą drogę życia, dzieje się to w Kościele San Sisto (mapa). ( Św. Sykstusa) są tu obrazy przedstawiające św. Jacka w miejscu w którym został on porwany do misji, która zmieniła oblicze Kościoła na Północy. Tu wypowiedział słynne słowa "Poślij mnie Ojcze " z tym zawołaniem młodzież zgromadzona na polach Lednicy weszła w III Tysiąclecie. Tu miał miejsce cud wskrzeszenia przez św Dominika młodzieńca po upadku z konia podczas procesji do kościoła św. Sykstusa.  Ten historyczny moment, choć mający miejsce w dalekim Rzymie, był brzemienny w błogosławione skutki dla Polski. Za sprawą Jacka Odrowąża kraj doznał dynamicznego rozwoju religijności narodu, zachowania jedności organizacji Kościoła i utrzymania się przy władzy skłóconej dynastii Piastów. Chwila ta przetrwała w pamięci narodu.

Jeśli czujecie w sobie zalążek jakiejś misji życiowej stańcie w tym miejscu, może warto i wam spróbować

7. Obok Panteonu jest  pałac Prefekta d/s Świętych (obecnie siedziba Rektorów Wyższych Szkół Włoskich)  pałac Rondanini przy Piazza Rondanini 48. W latach 1589-1594 tu obradowała Święta Kongregacja d/s Obrzędów prowadząca proces kanonizacyjny św. Jacka. Przybywały tu delegacje z Polski i przechowywano w nim akta kanonizacyjne. Na 40 udokumentowanych  sesjach prowadzono debatę nad wnioskiem Polski. Św. Jacek  był pierwszym świętym Kościoła kanonizowanym według  nowych reguł obowiązujących do dzisiaj. Zapewne na przykładzie św. Jacka tworzono wzorzec debaty i procesu, po naszemu był to pierwszy "case study" świętych.

8. Kościół Santo Spirito - tu mieszkał św. Jacek wraz z delegacją biskupa Iwo Odrowąża. Ojciec Święty Jan Paweł II wskazał kościół Santo Spirito in Sasia na Centrum Duchowości Bożego Miłosierdzia (od 1 stycznia 1994 roku). Rektorem kościoła (od 1 marca 1993 roku) jest ks. Józef Bart pochodzący z Katowic, ale należący do duchowieństwa diecezji rzymskiej. Od czasu beatyfikacji Siostry Faustyny (1993) posługują w nim także siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

9. Bazylika Santa Maria Maggiore , na pomniku grobowym papieża Klemensa VIII , na marmurowej czarnej płycie jest napis po łacinie stwierdzający, że kanonizacja św. Jacka jest jednym z największych osiągnięć pontyfikatu tego papieża. Grobowiec znajduje się kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu po prawej stronie. W muzeum bazyliki jest relikwiarz św. Jacka czytaj o tym tutaj

10. Kościół Santa Maria della Scala na Zatybrzu ( Najświętszej Maryi Panny od Świętych Schodów) jest w nim  ołtarz św. Jacka odkryty z udziałem Mietka Dutkowskiego czytaj  tutaj a w nim obraz Antiveduto Grammatica św. Jacek i św. Katarzyna ze Sieny w uwielbieniu Matki Bożej więcej (tutaj)

11. Papieskie Kolegium Polskie w dawnych komnatach kard. Karola Wojtyły odkryliśmy rycinę ze św. Jackiem o okolicznościach odkrycia czytaj tutaj

12. Kawa u św. Eustachego a obiad w Niedźwiedziu. Tak się przypadkowo składa że najlepszą kawę w Rzymie trzeba skosztować w Cafe san Eustachio a obiad w restauracji L Orso na Via L Orso 80. Dlaczego? O tym tutaj

Reportaż z beatyfikacji Jana Pawła II  tutaj z kanonizacji tutaj

13. Kto szuka klimatu średniowiecznego Rzymu z Placu św. Piotra do Placu Navona powinien przejść starą uliczką Via dei Coronari, którą w średniowieczu wędrowały pielgrzymki do Watykanu, zanim wytyczono i zbudowano inne szerokie arterie. Tu domy mają kilkaset lat.

Publikacja nie jest zakończona, jest to wersja robocza, abyśmy wspólnie mogli nanieść uzupełnienia i poprawki