Szanowny Panie Zbigniewie,
pragnę podzielić się nową informacją o Jackowym miejscu, które już prezentujecie na Waszej stronie internetowej, czyli w Kraśniku, gdzie oprócz Kaplicy można znaleźć jeszcze dwa obiekty, ale w kościele. Tak więc gwoli uzupełnienia:


Kaplica św. Jacka (fot.1) w zespole klasztornym kanoników regularnych w Kraśniku, wpisana do rejestru zabytków Województwa Lubelskiego nr A/482. Idąc za "Katalogiem zabytków" Powiatu Kraśnickiego (Tom VIII, zeszyt. 9), jest to przykład architektury klasycystycznej, z końca XVIII wieku i zbudowana na planie trójkąta. W szczycie kaplicy jest widoczna półkoliście zamknięta wnęka, w której była umieszczona drewniana rzeźba św. Jacka późnobarokowa, datowana na 4. ćw. XVIII w. Owa figurka (fot. 2) naszego Patrona obecnie jest przechowywana w kościele Wniebowzięcia NMP, wchodzącym w skład tego zespołu, stoi w ołtarzu bocznym św. Mikołaja. W ramach prac remontowych przeprowadzanych w kościele rzeźba została pozłocona.
W tym samym przepięknym i wyjątkowym kościele znajdziemy jeszcze jeden Jackowy szczegół... ale po skończeniu prac konserwatorskich, jakie mają właśnie miejsce w kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która była kaplicą Bractwa Różańcowego, za sprawą którego motywy dominikańskie znalazły się zarówno w klasztorze, jak i kościele. Na sklepieniu tej kaplicy zostaną odnowione malowidło ze św. Jackiem z różańcem. Po remoncie zapewne i figurka wróci na swoje nowe miejsce.
Do mojego listu doklejam zdjęcia.
Pozdrawiam wszystkich Czcicieli św. Jacka,
Basia B. Wójcik

Ps. Szanowna Pani Barbaro, dziękuję z korespondencję. To już piąte miejsce odkryte przez Panią. Wszystkie te miejsca można obejrzeć po wpisaniu słowa Wójcik w przeszukiwarkę.

Figurka św. Jacka
Kaplica sw. Jacka w Kraśniku