31 lipca w Gdańsku rozpoczął się Jarmark Dominikański. Jest to wspaniała, barwna impreza, która przyciąga tłumy. Jej początki sięgają 1260r, kiedy to Papież Aleksander IV  na dzień św.Dominika, który przypadał 4 sierpnia udzielił Dominikanom w Gdańsku odpustu zupełnego. Wówczas to ogromna liczba pielgrzymów ściągających na ten odpust do kościoła św. Mikołaja skłoniła Radę Miejską do zorganizowania jarmarku zwanego "Dominikiem", który trwał 14 dni.
Obecny Jarmark Dominikański jest kontynuacją tej tradycji. Dzięki Dominikanom z Gdańska i Ich zaangażowaniu stał się on niezwykle widowiskową imprezą, która jednocześnie zaczęła mieć też inny wymiar, a nawet jak mówią zyskała "Duszę".
W tym roku obchody rocznicy 750 lecia Jarmarku Dominikańskiego będą wyjątkowe. Zostały do nich włączone Uroczystości ku czci św Jacka ze wspaniałą oprawą muzyczną, które odbędą sie w kościele Dominikanów pw św Mikołaja 17 sierpnia o godz 18.00. Ponadto przez cały okres trwania tego jubileuszowego jarmarku w  Kaplicy św Jacka będzie wystawa "Dominikańskie korzenie Jarmarku" poświęcona dwóm pierwszym polskim Dominikanom - św. Jackowi, który jest założycielem Zakonu Dominikanów w Polsce i jednocześnie założycielem klasztoru w Gdańsku oraz bł. Czesławowi,który założył klasztor we Wrocławiu, był Jego przeorem i którego Wrocław obrał za Patrona Miasta.
Zobaczcie cały program DUSZA JARMARKU –FESTIWAL ŚW DOMINIKA /tutaj/.

 

Wszyscy, którzy w okresie trwania Jarmarku Dominikańskiego odwiedzą kościół św. Mikołaja, będą mogli zobaczyć  piękne wnętrze tego kościoła, zobaczyć zachowane pamiątki związane ze św Jackiem i zajrzeć z Dominikanami do zakamarków tego kościoła.
Dzięki trwającej przez cały okres Jarmarku wystawie "Dominikańskie korzenie Jarmarku" będzie możliwość zapoznania się z sylwetkami dwóch pierwszych dominikanów polskich-wybitnych przedstawicieli rodu Odrowążów św Jackiem i bł Czesławem. Będzie też możliwość odmówienia modlitwy i oddania należnej czci relikwiom tych obu wybitnych mężów, które umieszczone w relikwiarzach w kształcie rąk, mają być wystawione w Kaplicy św. Jacka. Najważniejszy relikwiarz z relikwią głowy św. Jacka był już wystawiany w Gdańsku wczesniej(czytaj tu). Było to w roku 2007, kiedy uroczyście obchodzono 780 rocznicę przybycia Dominikanów do Gdańska z rocznicą 750 lecia śmierci św Jacka. Cieszymy się, że w tym roku św Jacek znów "wróci", chociaż symbolicznie  do gdańskiego klasztoru Dominikanów, który był jednym z pierwszych i jednym z ważniejszych klasztorów przez Niego założonych
Św Jacek jest wybitnym polskim świętym. Niestety nadal jest niedoceniany i mimo wysiłków wielu osób mało znany w naszym kraju.
Warto więc przeczytać artykuł "Święty Zapalony"zamieszczony z Gosciu Niedzielnym Nr24/2007 z 17.06.2007r /czytaj tutaj/, którego treść  chociaż napisana 3 lata temu jest nadal aktualna. W artykule tym ks Arkadiusz Nocoń stara się przybliżyć postać św Jacka i wyjaśnić niektóre aspekty z Jego życia i działalności. 

Ponizej zamieszczamy kilka linków do zdjęć z Jarmarków Dominikańskich z poprzednich lat:

2009r /zdj1/; /zdj2/; /zdj3/;/zdj4/
2007r/tutaj/

Serdecznie zapraszamy do Gdańska, do Miasta, które zawsze powinno pamiętać o św Jacku.