Turniej o Puchar św. Jacka

„Piłkarska Liga Mistrzów św. Jacka” – pod takim hasłem odbywał się w czwartek 18 czerwca na obiekcie sportowym Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Strzelcach Opolskich – VIII Międzydiecezjalny Turniej o Puchar św. Jacka. Święty Jacek, patron Metropolii Górnośląskiej pochodzący z pobliskiego Kamienia Śląskiego i należący do grona najbardziej znanych w świecie polskich świętych, od 7 lat czczony jest na strzeleckiej ziemi w bardzo nietypowy sposób, bowiem poprzez najbardziej popularną dyscyplinę sportową jaką jest piłka nożna.
Coroczne turnieje szkół są próbą uczczenia i wyrażenia wdzięczności św. Jackowi, który jak do tej pory jest jedynym kanonizowanym świętym pochodzącym ze Śląska -  naszej małej ojczyzny. Główny cel, który przyświeca turniejowi to promocja rywalizacji w duchu „fair play”, wolnej od wulgaryzmów i agresji boiskowej,  oraz integracja dzieci i młodzieży z diecezji, którym patronuje św.  Jacek. Galeria zdjęć tutaj

W Jackowej Lidze Mistrzów wzięły udział 24 reprezentacje  7 – osobowe  ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz seminariów duchownych (po 8  każdej kategorii szkół). Zaproszone szkoły pochodziły z 4 diecezji: katowickiej, częstochowskiej, gliwickiej i opolskiej. Po raz pierwszy gościły na Turnieju dwie szkoły, których patronem jest św. Jacek: Publiczna Szkoła Podstawowa ze Staniszcz Małych – Spóroka i Publiczne Gimnazjum z Izbicka. Były to najbardziej bramkostrzelne drużyny, trafiły do bramki po 17 razy. Ich piłkarze Oliwer Mróz ze Staniszcz oraz Denis Skóra z Izbicka w swoich kategoriach zostali królami strzelców.
Turniej odbywał się równolegle na czterech boiskach (3 trawiastych, na których rozgrywały swoje mecze gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, oraz na boisku tartanowym, gdzie grały szkoły podstawowe). Rozegrano w sumie 48 meczy po 2 x10 minut w czasie 7 godzin. Każda ze szkół w wyniku losowania wcieliła się w jeden z klubów występujących w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów.
W kategorii szkół podstawowych górą była diecezja częstochowska. Jej reprezentant -  Szkoła Podstawowa z Truskolasów, w której składzie grała wybrana najlepszą piłkarką turnieju – Nikola  Brzęczek, w finale pokonała PSP  Staniszcze Małe-Spórok  1:0.
Najlepszym gimnazjum Turnieju św. Jacka zostało PG nr 2 w Strzelcach Opolskich, które w finale wygrało po dogrywce  z PG Truskolasy 2:1. Najlepszym piłkarzem tej kategorii  został wybrany Mateusz Kapela ze Strzelec Opolskich.
W kategorii szkół  ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych z Gliwic-Sośnicy, reprezentująca diecezję gliwicką. ZSET Sośnica  po bardzo wyrównanym meczu finałowym pokonał gospodarzy turnieju Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Strzelcach Opolskich 1:0. Tytuł  najlepszego piłkarza w tej kategorii  przyznano Arturowi Dobrzyńskiemu   z Sośnicy.
Najlepszym bramkarzem całego Turnieju, który nie przepuścił żadnej bramki, został Dawid Grzesik ze Szkoły Podstawowej z Truskolasów.
Na zakończenie każda z drużyn otrzymała pamiątkowe puchary, różańce piłkarskie św. Jacka, oraz piłki Ligii Mistrzów. Fundatorami pucharów  św. Jacka jak co roku byli: Infracoor Sp. z o.o. dla szkół ponadgimnazjalnych, Parafia  św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich dla szkół gimnazjalnych oraz Parafia św. Jacka w Kamieniu Śląskim dla szkół podstawowych.
Turniej zorganizowany został już po raz ósmy jako połączenie dwóch projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży pod tytułem: "Św. Jacek – światło ze Śląska" oraz „W poszukiwaniu wartości sporcie” realizowanych wspólnie przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, przy wsparciu wielu organizacji i sponsorów.
Piękną ceremonię otwarcia Turnieju św. Jacka przygotowaną przez nauczycieli i uczniów CKZiU, jak również ceremonię wręczania nagród uświetnili liczni zaproszeni gości min.: Wicestarosta Strzelecki – Janusz Żyłka, Członek Zarządu Powiatu – Waldemar Gaida, Burmistrz Miasta i Gminy Strzelce Opolskie – Tadeusz Goc, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Strzelce Opolskie – Józef Kampa, Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania – Marek Życzyński, Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego – Andrzej Damaszek, Kapelan Sportu Opolskiego – ks. Jerzy Kostorz, Proboszcz Parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich – ks. Rudolf Nieszwiec.
Mowę wstępną wygłosili: wicestarosta Janusz Żyłka, burmistrz Tadeusz Goc, ksiądz proboszcz Rudolf Nieszwiec i kapelan sportu ksiądz Jerzy Kostorz.  Na zakończenie każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar i medale ufundowane przez  parafie: św. Jacka w Kamieniu Śląskim i św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, oraz firmy: INFRACOOR Sp. z o.o. z Gdańska i ADAMIETZ Sp. z o.o., ze Strzelec Opolskich.
Dyrekcja Szkoły i Zespół Organizacyjny Turnieju pragnie wyrazić wdzięczność każdemu, kto choć w najdrobniejszym geście wspierał organizację. Dziękujemy za wszelkie dobro, które doświadczyliśmy w trakcie przygotowywania tego turnieju.

Drużyny VIII Międzydiecezjalnego Turnieju o Puchar św. Jacka

SZKOŁY PODSTAWOWE:

Miejsce    Szkoła    Klub
1.    Szkoła Podstawowa w Truskolasach    AJAX AMSTERDAM
2.    Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jacka Staniszcze Małe - Spórok    PARIS SAINT-GERMAIN
3.    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Kamieniu Śląskim    AS ROMA
4.    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Krasiejowie    BAYERN MONACHIUM
5.    Publiczna Szkoła Podstawowa w Szymiszowie    MANCHESTER CITY
6.    Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Grodzisku    FC PORTO
7.    Szkoła Podstawowa w Czarnowąsach    CHELSEA LONDYN
8.    Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Rybniku    FC BARCELONA

SZKOŁY GIMNAZJALNE:

Miejsce    Szkoła    Klub
1.    Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Czesława Niemena w Strzelcach Opolskich    MALMOE FF
2.    Gimnazjum w Truskolasach    ATLETICO MADRYT
3.    Publiczne Gimnazjum im. św. Jacka Odrowąża w Izbicku    LIVERPOOL FC
4.    Gimnazjum w Rogowie nad Olzą    LUDOGOREC RAZGRAD
5.    Miejskie Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich    OLIMPIAKOS PIREUS
6.    Gimnazjum w Czarnowąsach    REAL MADRYT
7.    Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Szymiszowie    JUVENTUS TURYN
8.    Gimnazjum nr 19 im. Powstańców Śląskich w Gliwicach- Łabędach    FC BASEL
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

Miejsce    Drużyna    Klub
1.    Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Gliwicach-Sośnicy    BORUSSIA DORTMUND
2.    Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich    ANDERLECHT BRUKSELA
3.    I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza z Kędzierzyna – Koźla    BAYER LEVERKUSEN
4.    Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu    BENFICA LIZBONA
5.    Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach    ARSENAL LONDYN
6.    Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach    ZENIT SANKT PETERSBURG
7.    Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie    AS MONACO
8.    Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu    GALATASARAY STAMBUŁ