Jest zapewne wiele zdjęć przedstawiających Karola Wojtyłę/Jana Pawła II w różnych okolicznościach związanych ze sw. Jackiem. Na przykład przy relikwiach św. Jacka lub na tle obrazów, rzeźb lub też zdjęć dokumentujących Jego obecność w kościołach pw. Św. Jacka - niestety portal nie dotarł jeszcze do nich. W przestrzeń internetową publikujemy pierwsze takie zdjęcie, jest to scan zrobiony z albumu.

Prosimy posiadaczy podobnych pamiątek o ich nadsyłanie. Poszukujemy m.in. zdjęcia z uroczystości w 1987r, kiedy Ojciec św. Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Gdańska w Katedrze Oliwskiej poświęcił figurę św. Jacka z kościoła w Straszynie. Cenne byłoby zdjęcie Papieża całującego relikwię św. Jacka w ostatnich godzinach, ostatniej wizyty w Polsce. Przeszukaliśmy Internet, lecz jest pusty. Publikuje się  je, zwłaszcza na stronach webowych kościołów, parafii, domów zakonnych. Z Jackiem jest o wiele gorzej, odwiedziłem wiele kościołów pw. św. Jacka, są takie gdzie na tablicach nie ma wzmianki o patronie. Byłoby pięknie pokazać na zdjęciu wizytę św. Jana Pawła II w kościele pw. św. Jacka, nie ma również zdjęć z wizyty papieża  Jana Pawła II u dominikanów krakowskich, a przecież tam bywał i to wiele razy oficjalnie. Zachęcamy.
W serii publikacji mamy już:
- Cześć I – o skojarzeniach postaci bł. Jana Pawła II i św. Jacka w audycji Radia Watykan
- Część II – cytat z książki Jana Pawła II o św. Jacku
- Część III - ten sam termin kanonizacji

Zdjęcie wykonano podczas uroczystości milenijnych obchodów chrztu Polski w Kamieniu Śląskim w 1966 roku. Opublikowano je w albumie Światło ze Śląska wydanym z okazji 750 rocznicy śmierci św. Jacka na str. 40, jako ilustrację do artykułu pt. „Skąd pochodzi” autorstwa ks. Zygfryda Gleasera.
Przedstawia ono od lewej kard. Karola Wojtyłę, kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Antoniego Baraniaka, stojących przy ołtarzu na którym jest relikwiarz św. Jacka. Kliknij na zdjęcie a powiększy się.
kard. Karol Wojtyła przy relikwiarzu św. Jacka