W środę 21 czerwca 2023 roku po raz czternasty na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzelcach Opolskich odbył się Międzydiecezjalny Turniej Piłkarski o Puchar św. Jacka w formule Najlepszych Lig Europejskich

Jan Paweł II kiedyś powiedział, że "Ze wszystkich rzeczy nieważnych, piłka nożna jest najważniejsza". Dał tym do zrozumienia jak istotną rolę we współczesnym świecie odgrywa futbol, najpopularniejsza dyscyplina sportu.
Dokładnie w tym roku mija 40 lat od pamiętnej wizyty Jana Pawła II na Górze św. Anny. Było to wielkie spotkanie wiernych całego Śląska. w 2023 roku na pamiątkę tego wydarzenia w Strzelcach Opolskich, nieopodal Góry św. Anny i Kamienia Śląskiego ponownie jak w latach poprzednich spotkało się około 200 młodych piłkarzy na kolejnym Turnieju o PUCHAR św. JACKA.
Święty Jacek, patron Metropolii Górnośląskiej oraz  św.Jan Paweł II należą obecnie do grona najbardziej znanych w świecie polskich świętych.
Tegoroczna edycja Turnieju św. Jacka nawiązywała swą formułą do rozgrywek Najlepszych Piłkarskich Lig Europy. Wystąpiło w niej 18 zespołów szkolnych, pochodzących z 3 diecezji: gliwickiej, katowickiej i opolskiej. Rywalizowały o 3 oddzielne puchary w 3 kategoriach. Każda z drużyn w wyniku losowania została jednym z klubów piłkarskich występujących w ligach: angielskiej, hiszpańskiej i niemieckiej. Podczas Turnieju rozegrano 45 meczów systemem ligowym „każdy z każdym”, które odbywały się jednocześnie na 3 boiskach trawiastych o wymiarach orlikowych. Skład drużyny tworzyło 7 zawodników + 3 rezerwowych. Każda z drużyn zagrała w sumie 5 meczów, po 16 minut (2 połowy po 8 minut), czyli razem około 90 minut.,
W sumie zdobyto 174 bramek, w kategorii szkół podstawowych – 129 goli, (w lidze angielskiej – 65, w lidze hiszpańskiej – 64), natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych (liga niemiecka) - 45.
Najskuteczniejszymi zawodnikami turnieju zostali:
Marcin Miklasz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich i Mikołaj Kempys z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 w Piekarach Śląskich, którzy zdobyli po 11 bramek.
Najlepszym bramkarzem był Kacper Kielan z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich, który stracił tylko jednego gola. Najbardziej wartościowymi piłkarzami w poszczególnych kategoriach zostali uznani: Adam Hajduk (PSP Szymiszów) i Paulina Franiel (MSP 13 Piekary Śląskie) – w kategorii szkół podstawowych oraz Bartosz Kryś (CKZIU Strzelce Opolskie) – w kategorii szkół ponadpodstawowych.
W kategorii szkół podstawowych ligę angielską wygrała drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich występująca jako Arsenal Londyn, natomiast ligę hiszpańską zwyciężyła Miejska Szkoła Podstawowa nr 13 z Piekar Śląskich będąca FC Barceloną. W kategorii szkół ponadpodstawowych mistrzem ligi niemieckiej została starsza reprezentacja – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ze Strzelec Opolskich, która występowała jako klub Union Berlin.
Głównym celem, który od lat przyświeca Turniejowi św. Jacka jest przede wszystkim spotkanie się i integracja poprzez radosny futbol i zdrową rywalizację w duchu fair play, wolną od wulgaryzmów i agresji boiskowej. Organizatorom zależy na promowaniu dobrych wartości w sporcie oraz na podkreśleniu jak ważne są spotkania.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy na różne sposoby włączyli się w organizację tego dzieła, przede wszystkim uczniom i nauczycielom - głównego organizatora tego przedsięwzięcia czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Z roku na rok Turniej św. Jacka zyskuje na popularności i jednocześnie na atrakcyjności dzięki dobrej współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami, między innymi z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Strzelcach Opolskich, Wydziałem Katechetycznym Uniwersytetu Opolskiego, Kapelanem Sportu Diecezji Opolskiej, szkołami, władzami samorządowymi, parafiami, firmami sponsorującymi nagrody, mediami patronującymi z Portalem św. Jacka na czele.
Dziękujemy wszystkim mediom, które objęły swym patronatem Turniej św. Jacka: Portalowi Internetowemu św. Jacka Odrowąża - www.jacek.iq.pl, TVP Opole, Opolskiemu Oddziałowi Gościa Niedzielnego, Radiu Opole, Radiu Doxa, Radiu Park FM, Strzelcowi Opolskiemu.
Kończąc chcemy wyrazić naszą wdzięczność każdemu, kto choć w najdrobniejszym geście nas wspierał, dziękujemy za wszystko czego doświadczyliśmy w trakcie przygotowywania tego turnieju.

Relacje w  mediach:

TVP Opole

Gość Opolski

Radio DOXA

Radio Opole

Radio Strzelce Opolskie

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7
w Strzelcach Opolskich. Biuletyn

I my także, jako Portal Jackowy jesteśmy depozytariuszem relacji z poprzednich turniejów będących archiwum tej pięknej inicjatywy Pana Adama Kała - nauczyciela katechety ze Strzelców Opolskich. Gratulujemy.