Witam Panie Zbigniewie,
w załączeniu przesyłam zdjęcia nowych eksponatów – Jackowych pamiątek, jakie do mnie dotarły w ostatnich dniach. Napisałem „nowe”, ponieważ są one dla mnie nowinkami choć w rzeczywistości są to już „wiekowe” medaliki religijne.
Pierwszy z nich to medalik wybity na pamiątkę 600 rocznicy śmierci św. Jacka.(1857)


medalik 600

Aw: wśród krajobrazu św. Jacek w stroju zakonnym, trzymający monstrancję w prawej ręce a w lewej figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem i krzyż – w dali widać kopułę i wieżę kościelną. Napis otokowy – góra: S.JACEK P.K.P, - dół: ROK JUBILEUSZOWY 600NEJ ROCZNICY ŚMIERCI 1857.
Rw: Matka Boska Różańcowa na obłokach. Napis: KRÓLOWO RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO.
Medalik jest owalny, posiada uszko. Wykonany jest prawdopodobnie ze złoconego brązu. Jego wymiary to: 31,9 x 24,0 mm a waga: 5,41g.

Medalik opisany jest w „Katalogu medali religijnych odnoszących się do Kościoła katolickiego we wszystkich krajach dawnej Polski zbioru dr md. T. Rewolińskiego, 1887” pod pozycją 994. Prawdopodobnie jest również opisany w katalogu Emeryka Hutten-Czapskiego i Mikołaja Zachariasza: „Catalogue de la collection des médailles et monnaies polonaises du comte Emeric Hutten-Czapski. Vol. 1-5” pod pozycją nr 5406. Napisałem prawdopodobnie, ponieważ nie dotarłem do tej pozycji.
medalik 700

 

Drugi z medalików wykonany został na pamiątkę 700 rocznicy śmierci św. Jacka.(1957)

Jest to medalik prostokątny z uszkiem o wymiarach 22,0 x 12,5 mm, o wadze 0,54g wybity z aluminium.
Aw: półpostać św. Jacka w pozycji ¾ z prawego boku trzymająca monstrancję w prawej ręce, w lewej ręce natomiast figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Rw: napis w pięciu wierszach: PAMIĄTKA 700 SETNEJ ROCZNICY ŚMIERCI Św. JACKA 1257 – 1957. Pod napisem krzyżujące się gałązki i krzyż.

W tym przypadku nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na temat atrybucji medalika. Jeżeli opublikuje Pan zdjęcia z tekstem na portalu www.jacek.iq.pl to być może czytelnicy pomogą mi/nam w rozwiązaniu tej zagadki?

 Pozdrawiam serdecznie

Jacek Osiewała

Ps. mamy jeszcze kilka artykułów o medalikach ze św. Jackiem szukajcie po wpisaniu słowa medalik